Wildberries Özbəkistanda “WB Taxi” xidmətini işə salır
"Wildberries" fəaliyyət dairəsini genişləndirərək Özbəkistan bazarına daxil olur və burada öz taksi xidmətini işə salmağa hazırlaşır. Şirkətin mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, "WB Taxi" xidməti ilkin mərhələdə texniki sınaq rejimində fəaliyyət göstərəcək. Əvvəlcə xidmətdən hələlik sadə vətəndaşlar istifadə edə bilməyəcək; sifariş imkanı yalnız şirkətin öz əməkdaşları və tərəfdaşları üçün açıq olacaq. Bu ehtiyatlı yanaşmanın əsas məqsədi kütləvi istifadəyə keçməzdən əvvəl sistemdə yarana biləcək texniki qüsurları aşkar etmək və istifadəçi rəyləri əsasında xidməti təkmilləşdirməkdir.
Belə ki, 2025-ci ilin iyul ayından etibarən Belarusda, xüsusən də Minsk şəhərində analoji sınaqlar həyata keçirilir. Orada istifadəçilər sayt vasitəsilə qeydiyyatdan keçərək sınaq yürüşlərində iştirak etmək üçün müraciət edə bilirlər. Özbəkistandakı layihə də artıq rəsmi status alıb; "WB Taxi" hələ iyun ayında hüquqi şəxs kimi qeydiyyatdan keçib və səhmlərin əsas hissəsi elə Wildberries-in özünə məxsusdur.
Şirkətin bu yeni istiqamətə ciddi yanaşdığını göstərən digər bir məqam isə komanda seçimidir. Taksi bölməsinə rəhbərlik etmək üçün bu sahədə böyük təcrübəsi olan, əvvəllər Rusiyada "Gett" və "Bibi" kimi tanınmış taksi servislərini idarə etmiş Anatoli Smorqonski dəvət edilib. Hələlik xidmətin tam gücü ilə nə vaxt işə düşəcəyi və gələcək partnyorlar üçün hansı şərtlərin olacağı barədə dəqiq tarix açıqlanmayıb.

27 November 2025 10:40
Wildberries is expanding its operations by entering the Uzbek market and preparing to launch its own taxi service there. According to the company’s press office, the “WB Taxi” service will initially operate in a technical testing mode. At the first stage, regular citizens will not be able to use the service; the option to place orders will be available only to the company’s employees and partners. The main purpose of this cautious approach is to identify potential technical issues in the system and improve the service based on user feedback before moving to mass usage.
It is noted that similar tests have been carried out in Belarus, particularly in Minsk, since July 2025. There, users can register on the website and apply to participate in the test rides. The project in Uzbekistan has also already gained official status; “WB Taxi” was registered as a legal entity back in June, with the majority of shares owned directly by Wildberries.
Another indicator of the company’s serious approach to this new direction is its team selection. To lead the taxi division, Wildberries has invited Anatoly Smorgonsky, a specialist with extensive experience in the field who previously managed well-known Russian taxi services such as Gett and Bibi. For now, the company has not disclosed the exact launch date of the full-scale service or the terms that will be offered to future partners.