“X”in dəyəri 44 milyard dollara yüksəlib
İlon Mask 2022-ci ildə əvvəlki adı Twitter olan şəbəkəni 44 milyard dollara almışdı. Bloomberg-in verdiyi məlumata görə, X platforması investorlar arasında təxminən 1 milyard dollar toplamağa müvəffəq olub və bu maliyyələşdirmə razılaşması nəticəsində şirkətin dəyəri 32 milyard dollar olaraq qiymətləndirilir. Bu kapital artırma prosesində Mask özü də iştirak edib.
Əvvəlki və indiki qiymətləndirmələr arasında fərqlər olsa da, aydın olur ki, X şəbəkəsi maliyyə baxımından ciddi bir dönüş yaşayır. Məsələn, Fidelity Investments keçən ilin sentyabrında "X"in dəyərinin 10 milyard dollardan aşağı olduğunu təxmin etmişdi.
Platformanın gəliri Mask-ın şəbəkəni alması ilə azalmışdı, lakin 2024-cü ildə X platforması 1.2 milyard dollar düzəliş edilmiş qazanc (faiz, vergi, amortizasiya və devalvasiyadan əvvəl) açıqlayıb. Bu rəqəm Mask-ın rəhbərliyindən əvvəlki dövrə bənzəyir, Financial Times bildirir.

The value of "X" has risen to $44 billion
Elon Musk acquired the platform previously known as Twitter for $44 billion in 2022. According to Bloomberg, the X platform has successfully raised approximately $1 billion from investors, and as a result of this funding agreement, the company is now valued at $32 billion. Musk himself also participated in this capital-raising process.
Although there are differences between the previous and current valuations, it is clear that the X platform is undergoing a significant financial turnaround. For example, Fidelity Investments estimated in September of last year that X's value was below $10 billion.
The platform's revenue had decreased after Musk's acquisition, but in 2024, X reported $1.2 billion in adjusted earnings (before interest, taxes, depreciation, and amortization). This figure is similar to the period before Musk took over the platform, according to the Financial Times.