Xpeng “Iron” adlı insanabənzər robotunu təqdim etdi
Çinin Xpeng şirkəti “Iron” adlı yeni nəsil humanoid (insanabənzər) robotunu təqdim edib. Şirkət cihazın texniki xüsusiyyətlərini tam açıqlamasa da, TechNode yazır ki, robot üç ədəd Turing süni intellekt çipi ilə təchiz olunub. Bu çiplər hərəkət, görmə və dil qabiliyyətlərini bir sistemdə birləşdirir.
“Iron” modelində “yumşaq” sintetik dəri, süni əzələlər və elastik onurğa sistemi var. Xpeng bildirir ki, bu, tam bərk vəziyyətli (solid-state) batareya ilə işləyən ilk humanoid robota çevrilib.
Şirkət 2026-cı ilin aprelində Iron modelinin kütləvi istehsalına başlamağı planlaşdırır, lakin qiymət hələ açıqlanmayıb.
Xpeng-in baş direktoru He Syaopən təqdimat zamanı qeyd edib ki, müştərilər robotu fərdiləşdirə biləcəklər — cinsini, bədən quruluşunu və konfiqurasiyasını seçimlə müəyyən etmək mümkün olacaq.
Bu yenilik Xpeng-in süni intellekt və robototexnika bazarında Tesla Optimus və Figure AI kimi rəqiblərlə yarışda daha iddialı mövqe tutmaq cəhdidir.

06 November 2025 14:41
Chinese company Xpeng has unveiled a new generation of humanoid robots called Iron. Although the company did not disclose the full specifications of the device, TechNode reports that the robot is equipped with three Turing AI chips. These chips combine movement, vision and language capabilities into a single system.
The Iron model has “soft” synthetic skin, artificial muscles and a flexible spinal system. Xpeng says that it has become the first humanoid robot powered by a fully solid-state battery.
The company plans to start mass production of the Iron model in April 2026, but the price has not yet been announced.
Xpeng CEO He Xiaopeng noted during the presentation that customers will be able to customize the robot — it will be possible to determine its gender, body type and configuration.
This innovation is Xpeng’s attempt to take a more ambitious position in the artificial intelligence and robotics market in competition with competitors such as Tesla Optimus and Figure AI.