Julius AI ABŞ-də yaradılmış süni intellekt əsaslı məlumat analizi startapıdır. Şirkət Bessemer Venture Partners-in rəhbərliyi ilə keçirilən ilkin investisiya mərhələsində 10 milyon dollar investisiya cəlb edib.
Bu investisiyada Horizon VC, 8VC, Y Combinator və AI Grant kimi qurumlarla yanaşı, bir neçə tanınmış fərdi investor da iştirak edib. Onların arasında Perplexity şirkətinin rəhbəri Aravind Srinivas, Vercel-in CEO-su Guillermo Rauch və Twilio-nun həmtəsisçisi Jeff Lawson var.
Startapın qurucusu Rahul Sonwalkar 2022-ci ildə Y Combinator proqramını bitirdikdən sonra logistika sahəsində işlədiyi layihəni dayandıraraq, diqqətini məlumatların təhlili və proqnozlaşdırılması üzrə ixtisaslaşmış Julius AI-yə yönəldib.
Julius AI istifadəçilərə böyük məlumatları analiz etmək, qrafiklərlə göstərmək və sadə dildə soruşduqları suallara əsasən proqnozlar hazırlamaq imkanı verir. ChatGPT, Claude və Google Gemini kimi digər süni intellekt modellərinə bənzəsə də, Julius öz sahəsində fərqlənərək öz istifadəçi kütləsini yaradıb. Şirkətin artıq 2 milyondan çox istifadəçisi var və 10 milyondan çox məlumat vizuallaşdırması həyata keçirilib.
Sonwalkar deyir ki, Julius ilə işləmək çox asandır — sadəcə sanki komandada olan bir analitiklə danışırsan və o, sualını anlayıb lazımi kodu yazaraq cavab verir.
Məsələn, belə suallar verə bilərsən: “Çin və ABŞ-da müxtəlif sahələr üzrə gəlir və xalis gəlirin əlaqəsini necə qrafiklə göstərə bilərsən?”
Julius-un məlumat elminə fokuslanması Harvard Biznes Məktəbinin (HBS) də diqqətini çəkib. Məktəbin professoru Iavor Bojinov platformanın imkanlarından razı qalıb və Julius-u “Liderlər üçün Məlumat Elmi və Süni İntellekt” adlı yeni dərs proqramına uyğunlaşdırmağı istəyib.
Yadda qalan başqa bir hadisə isə Sonwalkarın Y Combinator proqramı zamanı etdiyi maraqlı zarafatdır. İlon Mask Twitter-i (indi X) satın aldıqdan sonra, həmin vaxt şirkət binasının qarşısında jurnalistlər “işdən çıxarılmış mühəndislərlə” görüşmək istəmişdilər. Sonwalkar da həmin gün orada olub və özünü “Rahul Ligma” kimi təqdim edərək diqqət çəkmişdi. Bu zarafat internetdə sürətlə yayıldı və geniş müzakirələrə səbəb oldu. İnsanlar onu daha çox bu şən anla xatırladılar.
Lakin indi Sonwalkar üçün vəziyyət tam fərqlidir. O, artıq sadəcə zarafatçı kimi yox, ciddi və uğurlu bir startap rəhbəri kimi tanınır. Onun rəhbərlik etdiyi Julius AI layihəsi süni intellekt sahəsində əhəmiyyətli nailiyyətlər qazanıb və milyonlarla istifadəçiyə xidmət edir. Sonwalkar deyir ki, indi insanlarla söhbət zamanı onu o zarafatla yox, Julius AI layihəsi ilə bağlayırlar və bu, onun üçün çox daha önəmlidir.

Julius founded by a Y Combinator graduate secured $10 million in funding
Julius AI is a U.S.-based startup specializing in artificial intelligence-powered data analysis. The company recently raised $10 million in a seed investment round led by Bessemer Venture Partners.
Alongside Bessemer, the round included participation from Horizon VC, 8VC, Y Combinator, and AI Grant, as well as several well-known individual investors. Among them are Aravind Srinivas, CEO of Perplexity; Guillermo Rauch, CEO of Vercel; and Jeff Lawson, co-founder of Twilio.
The startup’s founder, Rahul Sonwalkar, shifted his focus to Julius AI after completing the Y Combinator program in 2022 and discontinuing a logistics-related project he was previously working on. Julius AI specializes in analyzing large datasets, visualizing data through charts, and generating predictions based on simple, natural language queries.
While similar to AI models like ChatGPT, Claude, and Google Gemini, Julius has carved out its own niche and built a strong user base. The company now serves over 2 million users and has created more than 10 million data visualizations.
Sonwalkar explains that using Julius is very simple — you just talk to it like you would to an analyst on your team, and it understands your question, writes the necessary code, and delivers the analysis.
For example, you can ask: “Can you show a graph of the relationship between revenue and net income across different industries in China and the U.S.?”
Julius’s focus on data science also caught the attention of Harvard Business School (HBS). Professor Iavor Bojinov was impressed by the platform’s capabilities and requested that Julius be adapted for a new HBS course titled “Data Science and AI for Leaders.”
One memorable episode involving Sonwalkar happened during the Y Combinator program. After Elon Musk acquired Twitter (now X), journalists gathered outside the company’s headquarters to meet “laid-off engineers.” Sonwalkar appeared there and introduced himself as “Rahul Ligma,” a stunt that quickly went viral and sparked wide discussion online. Many initially remembered him for this humorous moment.
However, Sonwalkar’s current reputation is very different. He is now recognized not as a prankster but as a serious and successful startup leader. His project, Julius AI, has achieved significant success in the AI field and serves millions of users. Sonwalkar says that nowadays, people associate him with Julius AI rather than that earlier prank and that means a lot to him.