Yaponiyada yen məzənnəsinə bağlı ilk steyblkoin istifadəyə verilib
Yaponiya milli valyuta olan yenə tam olaraq bərabər tutulan ilk stabilkoinin dövriyyəsinə başlayıb. Ölkənin yerli startapı JPYC tərəfindən həyata keçirilən bu layihə çərçivəsində, şirkət qarşıdakı üç il ərzində təxminən 66 milyard dollar dəyərində tokeni bazara çıxarmağı planlaşdırır.
Reuters-in məlumatına görə, JPYC stabilkoini "Avalanche", "Ethereum" və "Polygon" kimi tanınmış blokçeyn platformaları üzərində fəaliyyət göstərir. Bu rəqəmsal valyutanın dəyəri Yaponiya hökumət istiqrazları və milli valyutada saxlanılan depozitlər vasitəsilə tamamilə təmin edilib. Şirkət, istifadəçi bazasını genişləndirmək məqsədilə, ilkin mərhələdə JPYC ilə aparılan əməliyyatlardan heç bir komissiya haqqı tətbiq etməyəcəyini bəyan edir və xaricdə də geniş yayılmağı hədəfləyir.
Nəşr, ödənişlərdə hələ də "ənənəvi" üsullara üstünlük verilən Yaponiya kimi bir ölkə üçün yenə bağlı stabilkoinin təqdimatını "strateji əhəmiyyətli" bir irəliləyiş kimi qiymətləndirir. Bununla belə, Reuters-in fikirlərini soruşduğu bəzi ekspertlər, bu stabilkoinin hələlik dollara bağlı tokenlər qədər sürətli bir yayılma gücünə malik olmayacağı qənaətindədirlər.
Qeyd edək ki, hazırda qlobal stabilkoin bazarının ümumi kapitallaşması 300 milyard dolları keçir. Bazarın böyük hissəsi dollara bağlı tokenlərin nəzarətindədir; məsələn, "Tether" şirkətinin USDT tokeni 183 milyard dollar, "Circle" şirkətinin USDC tokeni isə 76 milyard dollar kapitallaşmaya malikdir. Yaponiyanın yeni stabilkoini bu dominantlığa alternativ yaratmaq və Asiya bazarında rəqəmsal ödənişlərin gələcəyini formalaşdırmaq potensialına malikdir.

28 October 2025 13:19
Japan has launched its first fully yen-backed stablecoin, developed by local startup JPYC. The company plans to release approximately $66 billion worth of tokens over the next three years.
According to Reuters, the JPYC stablecoin operates on well-known blockchain platforms such as Avalanche, Ethereum, and Polygon. Its value is fully backed by Japanese government bonds and deposits held in the national currency. To attract users, JPYC announced that it will charge no transaction fees during the initial phase and aims for broader adoption overseas.
For a country like Japan, where traditional payment methods are still preferred, the introduction of a yen-backed stablecoin is considered a strategically significant step. However, some experts interviewed by Reuters believe that the stablecoin is unlikely to achieve the rapid adoption seen with dollar-pegged tokens.
Currently, the global stablecoin market has a total capitalization of over $300 billion, dominated by dollar-pegged tokens. For example, Tether’s USDT holds $183 billion, while Circle’s USDC has $76 billion in market capitalization. Japan’s new stablecoin could offer an alternative to this dominance and has the potential to shape the future of digital payments in Asia.