Yenilənmiş “mygov” rəqəmsal hökumət platforması artıq vətəndaşların istifadəsindədir
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tabeliyində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin təqdim etdiyi “mygov” rəqəmsal hökumət platforması yeniləndi. Təkmilləşdirilmiş platforma indi vətəndaşlara istifadəçi dostu rəqəmsal interfeys vasitəsilə əsas dövlət xidmətlərinə, rəqəmsal sənədlərə rahat çıxışvə şəxsi məlumatların idarə edilməsi imkanı verir. Eyni zamanda vətəndaş - dövlət əlaqələrində inbizati proseslər sadələşir və əməliyyatlar zamanı kağızdan istifadə minimuma enir.
“mygov” vətəndaşlara hansı yeni xidmət və üstünlükləri təqdim edir?
Əsas həyat hadisələri
Yenilənmiş “mygov” platforması həmçinin mühüm həyat hadisələri zamanı vətəndaşların işini sürətləndirmək üçün xidmətlər dəstini təklif edir:
Ailə qurmaq: Platforma nikah sənədlərinin rəqəmsal şəkildə təqdim edilməsini və təsdiqini asanlaşdırır. Belə ki ailə qurmağı planlayan cütlüklər zəruri tibbi müayinə sertifikatlarını yoxladıqdan sonra artıq “mygov” platforması üzərindən nikah günlərini elektron olaraq təyin edə və seçdikləri qeydiyyat orqanında nigah şəhadətnamələrini əldə edə bilərlər.
Valideyn olmaq: Valideynlər yeni doğulmuş uşaqlarının hüquqi sənədləri və digər əlaqəli xidmətlər üçün onlayn müraciət edə bilərlər.
Ailə üzvünün vəfatı: Platforma ailə üzvünün ölümünün qeydə alınması prosesini asanlaşdırır. Tibb işçisi lazımi məlumatları sistemə daxil etdikdən sonra ölüm haqqında şəhadətnamə avtomatik olaraq Ədliyyə Nazirliyinə ötürülür və daha sonra ailəyə təqdim eidlir. Bu sənəd həyat hadisəsinin rəsmi təsdiqi deməkdir və birdəfəlik dəfn yardımı, miras hüququ kimi bir çox məsələləri həll etmək üçün zəruridir.
Rəqəmsal məlumatlar və rəqəmsal sənədlər
“mygov” tətbiqində 40-dan çox məlumat “məlumatlarım” bölməsində yerləşdirilib. Məlumatlar həm kart şəklində, həm də daha ətraflı siyahı şəklində təqdim edilir. Kartlar vasitəsilə sənəd üzərində olan əsas məlumatları səhifəni açmadan görmək mümkündür. Kart formasında təqdim olunan sənədlər siyahısına şəxsiyyət vəsiqəsi, ümumvətəndaş pasportu,  sürücülük vəsiqəsi, nikah haqqında şəhadətnamə və tələbə kartı daxildir. Vətəndaşlar “mygov”dakı rəqəmsall məlumatlarını QR kod vasitəsilə paylaşa və PDF fayl şəklində yükləyə bilərlər.
Bununla yanaşı, “mygov” vətəndaşlar üçün yeni “rəqəmsal sənəd” anlayışını gətirir. Belə ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 iyul tarixli Fərmanı ilə  4 sənəd - şəxsiyyət vəsiqəsi, doğum, nikah və ölüm haqqında şəhadətnamə rəqəmsal formada təqdim olunur. Bu məlumatların “mygov” tətbiqi vasitəsilə təqdim edilməsi fiziki formada təqdim edilməsinə bərabər tutulur.
Sənəd və məlumatları bir kliklə paylaşma və gizlətmə imkanı
Vətəndaşlar “mygov” tətbiqinə daxil olaraq sənəd və məlumatlarını QR kod və sənəd nöməsi vasitəsilə paylaşa bilər. Qurum və müəssisələr təqdim olunan sənəd və məlumatların doğruluğunun yoxlanılmasını “mygov Checker” mobil tətbiqi və veb portalı vasitəsilə həyata keçirir.  QR kodu “mygov Checker” mobil tətbiqi ilə skan edərək  və ya QR kodun altında təqdim olunan 8 simvollu nömrəni “mygov Checker” veb portalında sorğulayaraq məlumatların doğruluğunu yoxlamaq mümkündür. “mygov Checker” tətbiqində paylaşılan məlumatların ekran görüntüsünü çıxarmaq mümkün deyil və tətbiqdə paylaşılan məlumatların ekranda göstərilmə müddəti maksimum 3 dəqiqədir. “Paylaşdığım məlumatlarım” bölməsində vətəndaş “mygov” mobil tətbiqində paylaşdığı məlumatların tarixçəsi ilə tanış ola və nə zaman, hansı qurum və müəssisə ilə paylaşdığını görə bilər.
Vətəndaşyönümlü yeni funksionallıqlar
Platformanın təkmilləşdirilmiş axtarış sistemi istifadəçilərə platformadan ilk dəfə istifadə edərkən  ehtiyac duyduqları məlumat və ya xidmətləri tez tapmaq imkanı verir. Bundan əlavə, yeni tətbiq edilən "Bildiriş Modulu" vətəndaşların qanunvericilik aktları, vergi məsələləri, ictimai təhlükəsizlik və sağlamlıqla bağlı  mühüm hökumət dəyişiklikləri barədə məlumatlı olmasını təmin edir. “Müraciət Modulu” effektiv kommunikasiya yaradaraq vətəndaş sorğularının və şikayətlərinin hökumətə çatdırılması və geribildirimlərinin vahid platformada izlənməsini, nəticələrinin əldəedilməsini təmin edir.
Yeni rəqəmsal xidmətlər
Yenilənmiş “mygov” həm də ekoloji mühitin inkişafına dəstək verəcək xidmətlər təklif edir, yaşıl dünyaya töhfə verir.  Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin “Elektrik doldurma məntəqələri” adlı xidmətini artıq “mygov”dadır. Belə ki, vətəndaş bu xidmətə daxil olaraq EDM-lərin siyahısı ilə tanış ola bilərlər, müəyyən filterlər tətbiq edərək məntəqələr üzrə axtarış edə və seçdiyi məntəqəyə getmək üçün xəritə üzərində marşrutu görə bilərlər. Vətəndaş “mygov”  tətbiqə daxil olaraq “Xidmətlər” bölməsindən “Elektrik doldurma məntəqələri” adlı xidmətə daxil olaraq bu xidməti istifadə edə bilər.
Yenilənmiş platforma, həmçinin kommunal xidmətlər üzrə abunəçi kodlarının dəyişdirilməsi kimi xidmət də təklif edir.  Bununla da vətəndaşlar artıq yeni aldıqları mənzillərinin abunə kodlarını olduqları yerdən, sadəcə mobil cihazları ilə dəyişə biləcəklər və vaxta qənaət edəcəklər. Bu xidmət ilkin olaraq “Azərsu”, Azəriqazvə “Azərişıq” abunəçiləri üçün təqdim olunur.
“Pensiya kalkulyatoru” xidməti  vətəndaşlara  pensiyanın nə zaman və qanunvericilikdə nəzərdə tutulan hansı şərtlərlə təyin ediləcəyini real vaxt rejimində öyrənmək imkanı verəcək. Kalkulyator mövcud qanunvericiliklə vətəndaşa yaşa görə əmək pensiyası hüququnun yaranacağı tarix, pensiya hüququnu əldə edəcəyi tarixdəki yaşı, habelə hər üç pensiya növü (yaşa, əlilliyə və ya ailə başçısını itirməyə görə) üzrə tələb olunan sığorta stajı, pensiya kapitalı, hazırda pensiyaçı olub-olmaması və s. barədə məlumatları təqdim edəcək.
Təqdim olunan bütün yeni funksionallıq və xidmətlər müasir, səmərəli və vətəndaş mərkəzli rəqəmsal mühitin qurulmasına hədəflənib. Əsas xidmətlərə asan çıxışı təmin etməklə, məlumatların təhlükəsizliyini artırmaqla və həyatın ən mühüm anlarında inzibati prosesləri sadələşdirməklə vətəndaşların həyat keyfiyyətinin artırılması prioritet məqsədlərdəndir.
Platforma ilə bağlı yeniliklərdən xəbərdar olmaq üçün aşağıdakı veb-sayt və sosial şəbəkə hesablarını izləyin:

The updated "mygov" digital government platform is now available to citizens
The "mygov" digital government platform provided by the Innovation and Digital Development Agency under the Ministry of Digital Development and Transport has been updated. The improved platform now provides citizens with convenient access to key government services, digital documents, and personal data management through a user-friendly digital interface. At the same time, administrative processes in citizen-state relations are simplified and the use of paper during transactions is reduced to a minimum.
What new services and benefits does "mygov" provide to citizens?
Major life events
The updated "mygov" platform also offers a set of services to speed up the work of citizens during important life events:
Getting married: The platform facilitates the digital submission and validation of marriage documents. So, after checking the necessary medical examination certificates, couples planning to start a family can now set their wedding dates electronically on the "mygov" platform and obtain marriage certificates at the registry office of their choice.
Becoming a parent: Parents can apply online for their newborn's legal documents and other related services.
Death of a family member: The platform facilitates the process of registering the death of a family member. After the medical worker enters the necessary information into the system, the death certificate is automatically transmitted to the Ministry of Justice and then presented to the family. This document is an official confirmation of a life event and is necessary to resolve many issues such as one-time burial benefits and inheritance rights.
Digital data and digital documents
In the "mygov" application, more than 40 pieces of information are placed in the "my information" section. The information is presented both in the form of a card and in the form of a more detailed list. Through the cards, it is possible to see the main information on the document without opening the page. The list of documents submitted in the form of a card includes an identity card, a citizen's passport, a driver's license, a marriage certificate and a student card. Citizens can share their digital data in "mygov" using a QR code and download it as a PDF file.
In addition, "mygov" brings a new concept of "digital document" for citizens. Thus, with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 16, 4 documents - identity card, birth, marriage and death certificate are presented in digital form. Submission of this information through the "mygov" application is equivalent to submission in physical form.
Ability to share and hide documents and data with one click
Citizens can access the "mygov" application and share documents and information through QR code and document number. Institutions and enterprises verify the accuracy of submitted documents and information through the "mygov Checker" mobile application and web portal. It is possible to check the accuracy of the data by scanning the QR code with the "mygov Checker" mobile application or by querying the 8-digit number presented under the QR code on the "mygov Checker" web portal. It is not possible to take a screenshot of the shared data in the "mygov Checker" application, and the maximum time of displaying the shared data in the application is 3 minutes. In the "My shared data" section, a citizen can get acquainted with the history of the data he shared in the "mygov" mobile application and see when and with which institution and enterprise he shared it.
New citizen-oriented functionalities
The improved search engine of the platform allows users to quickly find the information or services they need when using the platform for the first time. In addition, the newly implemented "Notification Module" ensures that citizens are informed about important government changes related to legislation, tax issues, public safety and health. "Appeals Module" creates effective communication and ensures that citizens' requests and complaints are delivered to the government and feedback is tracked on a single platform, and results are obtained.
New digital services
The renewed "mygov" also offers services that will support the development of the ecological environment, contributing to a green world. "Electric charging points" service of the Azerbaijan Ground Transport Agency is already available in "mygov". Thus, citizens can access this service and familiarize themselves with the list of EDMs, search for stations by applying certain filters and see the route on the map to go to the station of their choice. A citizen can use this service by logging into the "mygov" application and entering the service named "Electric charging points" from the "Services" section.
The updated platform also offers services such as changing subscriber codes for utilities. With this, citizens will be able to change the subscription codes of their newly purchased apartments from wherever they are, just with their mobile devices, and in no time
they will recite. This service is provided initially for "Azersu", "Azerigas" and "Azerishig" subscribers.
The "Pension calculator" service will give citizens the opportunity to find out in real time when and under what conditions the pension will be determined under the legislation. The calculator calculates the date on which a citizen will be entitled to an age-related labor pension according to the current legislation, his age on the date he will acquire the right to a pension, as well as the required length of insurance for all three types of pensions (due to age, disability or loss of the head of the family), pension capital, whether he is currently a pensioner and etc. will provide information about
All new functionality and services introduced are aimed at building a modern, efficient and citizen-centric digital environment. Improving the quality of life of citizens by providing easy access to basic services, increasing data security and simplifying administrative processes in the most important moments of life is one of the priority goals.