YouTube süni intellektlə videoların keyfiyyətini avtomatik artıracaq
YouTube süni intellekt (Sİ) texnologiyasından istifadə edərək 1080p-dən aşağı keyfiyyətli videoların avtomatik şəkildə yaxşılaşdırılacağını elan edib.
Yeni funksiya sayəsində platformaya 240p–720p arasında olan videolar ağıllı şəkildə miqyaslandırılaraq daha aydın və detallı görüntü keyfiyyətinə sahib olacaq. Gələcəkdə isə YouTube Sİ vasitəsilə 4K keyfiyyətə qədər yüksəltmə (upscale) funksiyasını da təqdim etməyi planlaşdırır.
YouTube-un nümayəndəsi Veronika Navarrete “The Verge” nəşrinə bildirib ki, bu funksiya yalnız aşağı orijinal keyfiyyətli videolara tətbiq ediləcək və Full HD formatda yüklənmiş kontentə təsir etməyəcək.
Platforma istifadəçilərə və müəlliflərə avtomatik yaxşılaşdırmadan imtina etmək imkanı da təqdim edəcək. Şirkət vurğulayıb ki, orijinal fayllar dəyişdirilməyəcək, sadəcə baxış zamanı orijinal və yaxşılaşdırılmış versiya arasında seçim imkanı olacaq.
Bu yanaşma, əvvəllər müəlliflərin “YouTube-un avtomatik tətbiq etdiyi keyfiyyət dəyişikliklərindən” narazı qalmasının qarşısını almağa yönəlib.
Qeyd edək ki, bənzər Sİ əsaslı miqyaslandırma texnologiyaları artıq bir çox televizor və media cihazlarında, o cümlədən Nvidia Shield TV-də tətbiq olunur. Lakin YouTube-un fərqi ondadır ki, istifadəçi istəsə bu funksiyanı deaktiv edə biləcək.

YouTube will automatically improve the quality of videos with artificial intelligence
YouTube has announced that it will use artificial intelligence (AI) technology to automatically upscale videos below 1080p.
Thanks to the new feature, videos between 240p and 720p will be intelligently scaled to provide clearer and more detailed image quality on the platform. In the future, YouTube plans to introduce an upscale function up to 4K quality via AI.
YouTube spokesperson Veronica Navarrete told The Verge that this feature will only apply to videos with low original quality and will not affect content uploaded in Full HD format.
The platform will also offer users and creators the option to opt out of automatic upscaling. The company emphasized that the original files will not be modified, but will only allow them to choose between the original and improved versions during viewing.
This approach is aimed at preventing creators from being dissatisfied with “the quality changes that YouTube automatically applies.”
Similar AI-based upscaling technologies are already available on many TVs and media devices, including the Nvidia Shield TV. However, YouTube is different in that the user can disable this feature if they wish.