"Meta"nın CEO-su Mark Zukerberq 2018-ci ildə, antimonopoliya araşdırmalarının artan riski ilə bağlı narahatlıqlarını ifadə edərək, populyar şəkil paylaşma tətbiqi Instagram-ı müstəqil şirkət olaraq ayırmağı düşündü. Bu məlumat, Washington-da keçirilən yüksək önəmli məhkəmə iclasında nümayiş etdirildi. ABŞ Federal Ticarət Komissiyası (FTC), Meta-nın Instagram və WhatsApp kimi əhəmiyyətli aktivlərini satın almasını ləğv etməyi tələb edir.
Zukerberq-in məhkəmədə verdiyi ikinci günün ifadələrində, o, 2018-ci ildə yazdığı bir sənəddə, Instagram-ın müstəqil bir şirkət olaraq ayrılmasının kəskin bir addım olub-olmadığını müzakirə etdiyini qeyd edib. Həmin dövrdə şirkət, sosial media platformalarının daha sıx əlaqələndirilməsini nəzərdən keçirirdi. Zukerberq, bu cür birləşmənin "güclü iş böyüməsi" ilə nəticələnə biləcəyini, lakin Facebook-un sosial şəbəkəsinin dəyərini azalda biləcəyini vurğulamışdı.
Hətta Meta-nın qərarı, Instagram-ı ayırmamağa yönəlmiş olsa da, Zukerberq-in bu addımı nəzərdən keçirməsi, şirkətin antimonopoliya məhkəməsində üzləşdiyi real təhdidi ciddi şəkildə qiymətləndirdiyini göstərir. Zukerberq, sənəddə, "böyük texnologiya şirkətlərinin parçalanması üçün çağırışlar artdıqca, 5-10 il ərzində Instagram və bəlkə də WhatsApp-ın müstəqil bir şəkildə ayrılması ehtimalının artdığını" qeyd edib.
Meta, 2020-ci ildə FTC tərəfindən məhkəməyə verildikdən sonra, texnologiya şirkətlərinin parçalanmasının şirkətin gəliri üzərində mənfi təsir edəcəyini irəli sürərək, bu cür təşəbbüslərə qarşı mübarizə aparıb. FTC isə Meta-nın sosial media platformalarında mövqe qazandığını, bu sahədəki əsas rəqiblərinin isə Snap və MeWe kimi daha kiçik tətbiqlər olduğunu iddia edir.

Zuckerberg is preparing to spin off Instagram from Meta
Meta CEO Mark Zuckerberg considered spinning off the popular photo-sharing app Instagram into a separate company in 2018 due to growing concerns over the risk of antitrust scrutiny. This information was presented during a high-profile trial in Washington, where the U.S. Federal Trade Commission (FTC) is seeking to unwind Meta's acquisitions of significant assets, including Instagram and WhatsApp.
In his second day of testimony at the trial, Zuckerberg referred to a memo he wrote in 2018, where he discussed whether it might be an extreme step to spin off Instagram as a standalone company. At the time, the company was considering more closely linking its social media platforms. Zuckerberg highlighted that such a consolidation could result in "strong business growth" but warned that it could also diminish the value of Facebook's social network.
Even though Meta ultimately chose not to separate Instagram, Zuckerberg's consideration of the idea reflects the serious threat posed by the antitrust case the company now faces. In the memo, he noted that as calls for breaking up big tech companies grow, the likelihood of Instagram and possibly WhatsApp being spun off independently in the next 5-10 years had increased.
Since being sued by the FTC in 2020, Meta has argued that splitting the company would have a negative impact on its revenues. The FTC, on the other hand, claims that Meta holds a dominant position in social media platforms, with its main competitors being smaller apps like Snap and MeWe.