09 Noyabr 2025 19:49
Britaniyada nəşr olunan Collins English Dictionary 2025-ci ilin “İlin sözü” kimi “vibe coding” ifadəsini seçib. Bu termin süni intellekt (AI) öncüllərindən olan Andrej Karpathy tərəfindən irəli sürülüb və süni intellekt vasitəsilə tətbiq yaratma prosesini təsvir edir.
“Vibe coding” dedikdə, təbii dilin köməyi ilə süni intellektin proqramlaşdırmada istifadə olunması, yəni “proqram kodunu özün yazmaq əvəzinə, sadəcə olaraq, istədiyini maşına demək” nəzərdə tutulur. Collins-in tərifinə görə, bu anlayış “kompüter kodunun yazılmasında təbii dil vasitəsilə yönləndirilən süni intellektdən istifadə” deməkdir.
Karpathy, Tesla-nın keçmiş süni intellekt direktoru və OpenAI-nin qurucu mühəndislərindən biri olaraq, bu termini proqramlaşdırma prosesində “kodu tamamilə unutmaq mümkün olan” yeni bir yanaşmanı təsvir etmək üçün yaradıb.
Collins lüğətinin leksikoqrafları hər il 24 milyard sözlük “Collins Corpus” verilənlər bazası üzərində aparılan müşahidələr əsasında yeni və diqqətçəkən sözlərin siyahısını hazırlayırlar.
Lüğətin icraçı direktoru Alex Beecroft açıqlamasında bildirib ki, “‘vibe coding’ sözünün ilin sözü seçilməsi, dilin texnologiya ilə birlikdə necə dəyişdiyini mükəmməl əks etdirir. Bu, proqramlaşdırma sahəsində böyük bir dönüşdür – süni intellekt kodlaşdırmanı daha əlçatan edir və insan yaradıcılığı ilə maşın zəkasının təbii dil vasitəsilə birləşməsini simvolizə edir.”
Bu ilki siyahıya texnologiya ilə bağlı digər terminlər də daxil edilib. Məsələn, “clanker” – britaniya ingiliscəsində “robot” və ya “AI qurğusu” üçün mənfi mənada işlədilən bir ifadədir və “Ulduz müharibələri: Klon müharibələri” serialından qaynaqlanır.
Digər diqqətçəkən ifadələr arasında “broligarchy” (siyasi təsirə malik azsaylı varlı kişilər qrupu), “Henry” (“high earner, not rich yet” – yəni “yüksək qazanc əldə edən, amma hələ varlı olmayan şəxs”), “taskmasking” (işdə məhsuldar görsənmək üçün görüntü yaratmaq), və “micro-retirement” (işdən qısa fasilə verib şəxsi maraqlara vaxt ayırmaq) kimi yeni sözlər də yer alıb.
Eyni zamanda, “biohacking” (bədənin təbii proseslərini sağlamlıq və uzunömürlülük üçün dəyişdirmə), “coolcation” (isti iqlimdən qaçaraq sərin bölgələrdə istirahət etmək), “glaze” (kimisə həddən artıq tərifləmək) və “aura farming” (xarizmatik imic yaratmaq üçün məqsədli səy göstərmək) kimi terminlər də bu ilin trend sözləri sırasındadır.
Xatırladaq ki, Collins 2024-cü ildə “brat” (özünəinamlı və sərbəst davranışlı şəxs) sözünü, 2023-cü ildə isə “AI” terminini ilin sözü elan etmişdi.

The word of the year 2025 was chosen - "Vibe coding"
The Collins English Dictionary, published in the UK, has chosen “vibe coding” as its 2025 “Word of the Year.” The term was coined by Andrej Karpathy, an AI pioneer, and describes the process of creating applications using artificial intelligence.
“Vibe coding” refers to the use of artificial intelligence in programming using natural language, meaning “you simply tell a machine what you want to do instead of writing the code yourself.” According to Collins, the term is “the use of artificial intelligence guided by natural language to write computer code.”
Karpathy, a former director of artificial intelligence at Tesla and a founding engineer at OpenAI, coined the term to describe a new approach to programming that “makes it possible to completely forget about the code.”
Collins lexicographers compile a list of new and noteworthy words each year based on observations of the 24 billion-word Collins Corpus database.
“The selection of ‘vibe coding’ as the word of the year perfectly reflects how language has changed with technology,” said Alex Beecroft, the dictionary’s executive director, in a statement. “It’s a major shift in programming – AI is making coding more accessible and symbolizing the merging of human creativity and machine intelligence through natural language.”
This year’s list also includes other tech-related terms. For example, “clanker” is a British English derogatory term for “robot” or “AI device” and originated from the TV series “Star Wars: The Clone Wars.”
Other notable expressions include “broligarchy” (a small group of wealthy men with political influence), “Henry” (a high earner, not rich yet), “taskmasking” (creating an image of being productive at work), and “micro-retirement” (taking a short break from work to pursue personal interests).
At the same time, terms such as “biohacking” (altering the body’s natural processes for health and longevity), “coolcation” (relaxing in cool regions while escaping hot climates), “glaze” (overly praising someone) and “aura farming” (making a deliberate effort to create a charismatic image) are also among this year’s trending words.
Recall that Collins announced the word “brat” (a self-confident and independent-minded person) as the word of the year in 2024, and the term “AI” in 2023.