4SİM və SABAH.HUB ölkədə Startap ekosisteminin inkişafına birgə dəstək göstərəcəklər
Bakıda keçirilən “Baku ID” (Baku Investment Day) festivalı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və SABAH.HUB İnnovasiya Mərkəzi arasında ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı çərçivəsində yerli startap ekosisteminin inkişafına dəstək göstərilməsi və bu sahədə əməkdaşlıqla bağlı Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Anlaşma memorandumunu 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov və SABAH.HUB -ın İcraçı direktoru Rəhim Bayramlı imzalayblar.
Memoranduma əsasən tərəflər ölkədə innovasiya ekosisteminin inkişafı, Süni intellekt fokuslu beynəlxalq və yerli universitetlərlə ikili diplom proqramlarının təsis olunması, təcrübəli insan kapitalının ölkəyə cəlb olunması, tədqiqat və təlim proqramları sahəsində əməkdaşlıq edəcəklər.
Sənəd həmçinin rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı çərçivəsində elm və sənaye klasterinin yaradılması üçün birgə səylərin davam etdirilməsi, habelə Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) “Qlobal İnnovatorlar” icması ilə oxşar təcrübənin ölkəmizdə tətbiqi ilə bağlı əməkdaşlığı ehtiva edir. 4SİM və SABAH.HUB DİF-in “Unicorns” və “Technology Pioneers” icmaları ilə əməkdaşlıq edərək Azərbaycan startaplarınına həmin icmalara üzvlüyünə dəstək olacaq.

4SIM and SABAH.HUB will jointly support the development of the Startup ecosystem in the country
Within the framework of the "Baku ID" (Baku Investment Day) festival held in Baku, between the Analysis and Coordination Center of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) and the SABAH.HUB Innovation Center under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, supporting the development of the local startup ecosystem within the framework of the development of the digital economy in the country and cooperation in this field Memorandum of Understanding was signed.
The memorandum of understanding was signed by the executive director of 4SIM Fariz Jafarov and the executive director of SABAH.HUB Rahim Bayramli.
According to the memorandum, the parties will cooperate in the development of the innovation ecosystem in the country, establishment of dual degree programs with international and local universities with an artificial intelligence focus, attraction of experienced human capital to the country, research and training programs.
The document also includes the continuation of joint efforts to create a science and industry cluster within the framework of the development of the digital economy, as well as cooperation with the "Global Innovators" community of the World Economic Forum (WEF) on the implementation of a similar experience in our country. 4SIM and SABAH.HUB will cooperate with the "Unicorns" and "Technology Pioneers" communities of DIF and support the membership of Azerbaijani startups in those communities.