Azərbaycan Turizm Bürosu İT sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürüb
Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu Azərbaycan Turizm Bürosu (ATB) olub.
ATB bütün informasiya sistemləri və ehtiyatlarını Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) tabeliyindəki “AznTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə yerləşdirib. Büro İT sistemlərini “Hökumət buludu”na yerləşdirməklə kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib. “AzInTelecom” tərəfindən ATB-yə Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) və Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi təmin olunub.
Qeyd edək ki, RİNN tərəfindən həyata keçirilən “Hökumət buludu” layihəsinin icraçısı nazirliyin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC-dir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”a məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Dövlət qurumlarının “Hökumət buludu”na miqrasiyası ilə cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksəkkeyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.
“AzInTelecom” MMC Azərbaycan və Cənubi Qafqaz regionunda “TIER III” Beynəlxalq uyğunluq sertifikatına malik ilk qurumdur. Şirkətə məxsus Data mərkəzləri, həmçinin “ISO 20000”, “ISO 22301” və “ISO 27001” sertifikatlarının tələblərini ödəyir.

The Azerbaijan Tourism Bureau has transferred its IT systems to the "Government Cloud".
Azerbaijan Tourism Bureau (ATB) was the next state institution that transferred its information systems and resources to the "Government Cloud" within the framework of the implementation of the decree.
ATB has placed all its information systems and resources in the Baku Data Center owned by "AznTelecom" LLC under the Ministry of Digital Development and Transport (DDT). By placing IT systems in the "Government Cloud", the Bureau ensured high availability of critical systems. "AzInTelecom" provided ATB with Virtual server - IaaS (Infrastructure-as-a-Service) and Backup - BaaS (Backup-as-a-Service) "cloud" services.
It should be noted that the executor of the "Government Cloud" project implemented by RINN is "AzInTelecom" LLC under the ministry. Within the framework of the project, the IT systems of state institutions are fully or partially migrated to Baku and Yevlax data centers belonging to "AzInTelecom". With the migration of government agencies to the "Government Cloud", current IT costs are reduced and the productivity of information systems is increased. Thus, further improvement of the security of information systems, stable and sustainable IT infrastructure, high-quality service provision with prompt coordination and 24/7 monitoring service are achieved.
"AzInTelecom" LLC is the first institution in Azerbaijan and the South Caucasus region with "TIER III" International compliance certificate. Data centers owned by the company also meet the requirements of "ISO 20000", "ISO 22301" and "ISO 27001" certificates.