546 nəfər İKT və STEM müəllimi “4Sİ Akademiyası”nın istifadəçilsi oldu
Bu gündən daha 1000 nəfər istifadəçi “4Sİ Akademiyası” çərçivəsində Coursera platformasında 6 həftəlik təlimlərə başlayır. Beləliklə layihə başladığı tarixdən (15 sentyabr 2023-cü il) bu günə kimi 8000 nəfər ondan faydalana bilib.
Yeni istifadəçilərdən 546 nəfər ölkəmizin orta təhsil müəssisələrində İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları və STEM sahəsində tədrislə məşğul olan müəllimlərdir. Digər istifadəçilər AMEA əməkdaşları, Sabah HUB ekosistemindən olan startapların təmsilçiləri, 4SİM-in müxtəlif tədbirlərdə keçirdiyi müsabiqələrin qalibləri və hazırda aktiv iş axtarışında olan şəxslərdir.
“4Sİ Akademiyası”nın istifadəçiləri bu günə kimi 2700-ə yaxın kursu uğurla bitirərək Coursera platformasında sertifikatlar əldə ediblər. Platformadan istifadə edənlər bu günə kimi 4-cü Sənaye İnqilabının komponentləri olan Süni İntellekt və Maşın Öyrənməsi, Blokçeyn texnologiyaları və s. mövzular üzrə 16764, Şəxsi inkişaf üzrə 7365 və Karyera və dil bilikləri üzrə 2125 kursu dinləyib.
Hazırda Coursera platformasında 2600-dən çox kurs süni intellekt vasitəsilə Azərbaycan dilinə tərcümə olunub və istifadəçilər ana dilimizdə alt yazı ilə kursun materialını izləyə bilir.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM), Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondu (TİF) və ABŞ-nin “Coursera” şirkətinin birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən "4Sİ Akademiyası" layihəsi çərçivəsində onlayn təhsil platforması olan "Coursera"-da 4-cü sənaye inqilabı komponentləri olan süni intellekt, böyük verilənlər (Big Data), maşın öyrənməsi, blokçeyn və bulud texnologiyaları, həmçinin, liderlik, kommunikasiya və ingilis dili bacarıqları da daxil olmaqla 40 nüfuzlu universitetin və aparıcı texnologiya şirkətlərinin 800-ə yaxın kursu tam ödənişsiz təqdim olunur.

546 ICT and STEM teachers became users of "4SI Academy".
Today, another 1,000 users are starting 6-week trainings on the Coursera platform within the framework of the "4SI Academy". Thus, 8,000 people have benefited from the project since its inception (September 15, 2023).
546 of the new users are teachers engaged in teaching in the field of Information Communication Technologies and STEM in secondary educational institutions of our country. Other users are ANAS employees, representatives of startups from the Sabah HUB ecosystem, winners of competitions held by 4SIM at various events, and people who are currently actively looking for work.
To date, users of "4SI Academy" have successfully completed nearly 2,700 courses and obtained certificates on the Coursera platform. Users of the platform are currently using Artificial Intelligence and Machine Learning, Blockchain technologies, etc., which are components of the 4th Industrial Revolution. listened to 16764 courses on topics, 7365 on Personal development and 2125 on Career and language skills.
Currently, more than 2,600 courses on the Coursera platform have been translated into Azerbaijani using artificial intelligence, and users can watch the course material with subtitles in our native language.
"Coursera" is an online education platform within the framework of the "4Sİ Academy" project implemented with the joint cooperation of the Analysis and Coordination Center of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) under the Ministry of Economy, the Education Development Fund (TIF) under the Ministry of Science and Education, and the US company "Coursera". 800 from 40 prestigious universities and leading technology companies, including 4th industrial revolution components such as artificial intelligence, big data, machine learning, blockchain and cloud technologies, as well as leadership, communication and English skills The next course is offered completely free of charge.