90 nəfərlik elektrik avtobusu: GreenPower Mega Beast!
Elektrikli avtomobil dövrünü sürətlə davam etdirdiyimiz bir vaxtda yük maşınlarından avtobuslara qədər bir çox nəqliyyat vasitəsi elektrikləşmə yolundadır. Bunlardan biri Mega Beast adlı GreenPower markasının yeni məktəb avtobusudur. Bu tam elektriklə işləyən məktəb avtobusu 90 nəfərlik sərnişin tutumuna malikdir.
Sarı Amerika məktəb avtobuslarınının konsepsiyaya əsaslanaraq, GreenPower adlı elektrik avtomobil şirkəti Mega Beast adlı sarı məktəb avtobusunu təqdim edib. 90 nəfərlik sərnişin tutumu olan bu nəhəng avtobusun həm də nəhəng akkumulyatorları var.
GreenPower tərəfindən edilən açıqlamaya görə 387 kVt batareyaya və təxminən 300 mil (480 kilometr) məsafə qət edən Mega Beast hazırda ən uzun, ən güclü və ən geniş məktəb avtobusdur. Litium dəmir fosfat (LFP) batareya paketindən istifadə edən Mega Beast, əslində GreenPower tərəfindən son illərdə təklif olunan 140 mil (225 kilometr) məsafədə 197,3 kVt batareyaya sahib olan Beast modelinin inkişafıdır.
Dizellə işləyən məktəb avtobusu təxminən 100 min dollara satılarkən, elektriklə işləyən avtobusların qiyməti 300 min ilə 400 min dollar arasında dəyişir. Bununla belə, elektrik avtobuslarının texniki xidmət xərcləri kifayət qədər aşağıdır. ABŞ-ın Ətraf Mühitin Mühafizəsi Agentliyi də bunu etmək istəyən məktəblərə stimullar verir.

As we fast-track the electric car era, many vehicles, from trucks to buses, are on the way to becoming electrified. One of them is a new school bus from GreenPower brand called Mega Beast. This fully electric school bus has a passenger capacity of 90 passengers.
Based on the concept of yellow American school buses, electric car company GreenPower has introduced a yellow school bus called Mega Beast. With a capacity of 90 passengers, this huge bus also has huge batteries.
With a 387kW battery and a range of nearly 300 miles (480 kilometers), the Mega Beast is currently the longest, most powerful and widest school bus, according to a statement by GreenPower. The Mega Beast, which uses a lithium iron phosphate (LFP) battery pack, is actually a development of the Beast model offered by GreenPower in recent years, which has a 197.3kW battery with a range of 140 miles (225 kilometers).
A diesel-powered school bus sells for about $100,000, while electric buses cost between $300,000 and $400,000. However, the maintenance costs of electric buses are quite low. The US Environmental Protection Agency also offers incentives to schools that want to do so.