Azərbaycan ilə ABŞ arasında imzalanan Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası çərçivəsində ölkədə süni intellekt və müasir data mərkəzlərinin yaradılması istiqamətində əməkdaşlıq genişləndiriləcək.
Sənədə əsasən, tərəflər rəqəmsal infrastrukturun gücləndirilməsi, süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi və yüksək hesablama gücünə malik data mərkəzlərinin qurulması sahəsində birgə fəaliyyət göstərəcəklər. Xüsusilə, bu layihələrin özəl sektorun iştirakı ilə həyata keçirilməsi və investisiyaların cəlb olunması nəzərdə tutulur.
Görüş zamanı qeyd olunub ki, yeni nəsil data mərkəzlərinin yaradılması Azərbaycanın regionda rəqəmsal hab kimi mövqeyini möhkəmləndirə bilər. Bu infrastruktur həm dövlət sektorunda rəqəmsal həllərin genişlənməsinə, həm də biznes və startap ekosisteminin inkişafına təkan verəcək.
Tərəflər həmçinin süni intellekt sahəsində tədqiqat və inkişaf (R&D), kibertəhlükəsizlik və innovasiya platformalarının qurulması istiqamətində əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.
Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası texnologiya sahəsində əməkdaşlığın institusional əsaslarını müəyyənləşdirir və yaxın dövrdə konkret layihələrin icrasına başlanılması gözlənilir.

US to support creation of artificial intelligence and data centers in Azerbaijan
Within the framework of the Strategic Partnership Charter signed between Azerbaijan and the United States, cooperation will be expanded in the field of artificial intelligence and the creation of modern data centers in the country.
According to the document, the parties will work together to strengthen digital infrastructure, apply artificial intelligence technologies, and build data centers with high computing power. In particular, it is planned to implement these projects with the participation of the private sector and attract investments.
During the meeting, it was noted that the creation of new generation data centers can strengthen Azerbaijan's position as a digital hub in the region. This infrastructure will give impetus to both the expansion of digital solutions in the public sector and the development of the business and startup ecosystem.
The parties also discussed cooperation opportunities in the field of research and development (R&D), cybersecurity, and the establishment of innovation platforms in the field of artificial intelligence.
The Strategic Partnership Charter defines the institutional foundations of cooperation in the field of technology, and it is expected that specific projects will begin to be implemented in the near future.