Honda ABŞ rüsumlarına görə 1,8 milyard dollara yaxın zərər edib
Honda Motor Co. dekabrın 31-də başa çatan doqquz ay ərzində elektromobillərlə (EV) bağlı 267,1 milyard yen (təxminən 1,7 milyard ABŞ dolları) məbləğində birdəfəlik xərclər qeydə aldığını bildirib. Bununla yanaşı, ABŞ-ın idxal rüsumları şirkətə əlavə olaraq 279,5 milyard yen (təxminən 1,79 milyard dollar) maliyyə təsiri göstərib.
Avtomobil istehsalçısı elektromobil bazarında artımın yavaşlamasını, ticarət proteksionizmini, təchizat zənciri risklərini və qlobal rəqabətin güclənməsini strategiyanın yenidən qiymətləndirilməsinin əsas səbəbləri kimi göstərib.
Honda-nın icraçı vitse-prezidenti bildirib ki, gözlənilən elektrikləşmə tempi reallaşmayıb və bu da xüsusilə Şimali Amerikada EV modellərinin bazara çıxarılma vaxtlarının yenidən nəzərdən keçirilməsinə səbəb olub.
Avtomobil seqmentindəki çətinliklərə baxmayaraq, Honda-nın motosiklet satışları güclü nəticələr göstərib. Doqquz ay ərzində satışlar rekord səviyyə olan 16,4 milyon ədədə çatıb. Bu göstərici şirkətin 546,5 milyard yen (təxminən 3,5 milyard ABŞ dolları) həcmində əməliyyat mənfəəti əldə etməsinə imkan verib və avtomobil biznesindəki itkiləri qismən kompensasiya edib.

10 February 2026 12:55
Honda Motor Co. said it recorded one-time charges related to electric vehicles (EVs) of 267.1 billion yen (about $1.7 billion) in the nine months ended Dec. 31. Meanwhile, U.S. import tariffs took an additional 279.5 billion yen (about $1.79 billion) in financial impact on the company.
The automaker cited slowing growth in the EV market, trade protectionism, supply chain risks and increased global competition as the main reasons for the strategy reassessment.
Honda’s executive vice president said the expected pace of electrification had not materialized, leading to a revision in the timing of EV launches, particularly in North America.
Despite the challenges in the automotive segment, Honda’s motorcycle sales showed strong results. Sales for the nine months reached a record 16.4 million units. This figure allowed the company to achieve an operating profit of 546.5 billion yen (about 3.5 billion US dollars) and partially offset losses in the automotive business.