ABŞ dron istehsalı üçün Ukranyadan kömək alacaq
ABŞ-ın döyüş meydanında gözləntiləri doğrultmayan dron texnologiyasına alternativ olaraq, müdafiə startapları Ukraynanın PUA istehsalçıları ilə əməkdaşlığa başlayıb. Məqsəd ABŞ ordusu üçün daha effektiv və döyüşdə sınaqdan keçmiş pilotsuz uçuş aparatları (PUA) hazırlamaqdır.
ABŞ startaplara Pentaqonun gələcək münaqişələr üçün lazım bildiyi kiçik dronları inkişaf etdirmək üçün milyardlarla dollar sərmayə qoyub. Lakin bir çox şirkətlər bahalı, lakin effektiv uçmayan dronlar istehsal edib. Digər tərəfdən, Ukrayna istehsalçıları məhdud resurslara baxmayaraq, PUA istehsalını kütləvi şəkildə mənimsəyib və yeni müştərilər və sərmayədarlar axtarır.
İndi isə bu iki tərəf əməkdaşlıq etməyə başlayıb və bu qeyri-adi tərəfdaşlıq ABŞ Müdafiə Nazirliyinin də diqqətini cəlb edib.
Cənubi Kaliforniya startapı CX2, keçən il öz proqram təminatı və sensorlarını Ukrayna dronlarına inteqrasiya etmək üçün müqavilə bağlayıb. Bu əməkdaşlıq ABŞ ordusunun bir qolunun təsdiqini alıb və yaxın zamanda ABŞ qüvvələrini silahlandırmaq üçün istifadə oluna bilər.
"Heç bir ABŞ şirkəti Ukraynaya çata bilmir", – deyə CX2-nin həmtəsisçisi Neitan Mintz bildirib. "Onların texnologiyasının işlədiyinə əmin ola bilərsiniz. Onlar bütün bu sistemləri döyüş şəraitində sınaqdan keçirmək üçün ideal bir mühit yaradıblar."
Pentaqonun Ukrayna Dronlarına Artan Marağı
ABŞ Müdafiə Nazirliyinin Ukrayna dronlarına marağı, Amerikanın PUA sənayesindəki çətinlikləri və Ukraynanın Rusiya işğalından sonra əldə etdiyi uğurları vurğulayır.
Pentaqon kiçik və avtonom dronların gələcək hərbi əməliyyatlar üçün vacib olduğunu düşünsə də, bu, ABŞ-da PUA sənayesinin inkişafına ciddi təkan verməyib. ABŞ-ın ildə 100,000 dron istehsal etmək potensialı olsa da, Ukrayna təkcə ötən il 2 milyondan çox dron istehsal edib.
Müdafiə Nazirliyinin maraqlandığı bəzi Ukrayna dronları partlayıcılarla yüzlərlə mil məsafəni qət edə bilir və artıq Rusiyada hədəflərə zərbələr endirmək üçün istifadə olunub.
Ukrayna dron istehsalçıları müharibədən sonrakı dövrü nəzərə alaraq, ABŞ və Ukrayna arasında mümkün sülh prosesləri ilə bağlı müzakirələr fonunda gələcək biznes imkanlarını dəyərləndirirlər. Müdafiə ekspertləri bildirirlər ki, istənilən diplomatik dəyişikliklər ABŞ və Ukrayna startapları arasındakı əməkdaşlığı dayandırmayacaq və Pentaqonun Ukraynanın qabaqcıl texnologiyalarını mənimsəmək səylərini ləngitməyəcək.
"Dünyanın Dron Paytaxtı" Olmağa Doğru
Ukrayna startapları inkişaf etmək üçün xarici bazarlara açılmağa məcburdur. Çünki ölkədə satışlardan əldə edə biləcəkləri mənfəət məhdudlaşdırılıb və hökumət istehsal olunan bütün dronları almağa imkan tapmır.
"Ukrayna bu müharibədən sonra dünyanın dron paytaxtı olmağı hədəflədiyini açıq şəkildə bəyan edib", – deyə Vivum startapının həmtəsisçisi Derek Uitli bildirib.
Ukrayna dronları çox vaxt ABŞ dronlarının qiymətinin onda birinə satılır və döyüş meydanında sübut ediblər ki, elektron maneələrlə radio və peyk rabitəsi kəsildiyi halda da işləyə bilirlər.
ABŞ startapları isə dronları daha gec istehsal və çatdırır, yeniləmələri ləng yerinə yetirir və onların cihazları güclü elektron müharibə şəraitində uğursuzluğa düçar olur. Ukraynada sınaqdan keçirilən bir çox ABŞ dronları ya yerə düşüb, ya da missiyalarını tamamlamayıb.
ABŞ Müdafiə Nazirliyi Ukrayna ilə Əməkdaşlığa Başlayır
ABŞ Müdafiə Nazirliyinin innovasiya bölməsi olan Defense Innovation Unit (DIU) bu yaxınlarda ilk dəfə olaraq iki Ukrayna-Amerika əməkdaşlığına kontrakt verib.
Bu şirkətlər bu yaz Ukraynada istehsal olunan uzaqmənzilli hücum dronlarını sınaqdan keçirəcək və uğurlu olduqları halda Pentaqonla istehsal müqavilələri üçün yarışacaqlar.
"Biz ən yaxşı texnologiyanı istəyirik və ehtiyac duyduğumuz imkanları Ukraynada görürük", – deyə DIU-nun avtonom sistemlər üzrə portfelini idarə edən müqavilə meneceri Trent Emeneker bildirib.
Bundan əlavə, DIU ilk dəfə olaraq bir Ukrayna dron istehsalçısını ABŞ ordusu üçün potensial təchizatçılar siyahısına əlavə edib. Skyfall adlı bu şirkət Ukrayna üçün 1.5 milyondan çox missiya həyata keçirib və hər gün minlərlə dron istehsal edir. Skyfall-ın bombalayıcı dronları, CX2-nin proqram təminatı və sensorları ilə təchiz edilərək ABŞ ordusuna təqdim edilə bilər.
CX2 startapı Mintz və keçmiş Andreessen Horowitz investorlarından biri olan Porter Smit də daxil olmaqla, dörd həmtəsisçi tərəfindən yaradılıb. Şirkət, digər PUA istehsalçılarının qarşısını ala bilmədiyi elektron müharibə problemlərini həll etmək üçün proqram və sensor texnologiyasını inkişaf etdirib.
Pittsbürqdə yerləşən Swan startapı Ukrayna PUA-ları üçün avtonom idarəetmə proqramı hazırlayır. Digər bir Pittsbürq şirkəti olan KEF Robotics, Ukraynanın Sensorama Lab şirkəti ilə birlikdə Blue Arrow adlı birgə müəssisə yaradıb. Bu müəssisə dronların elektron maneələr olan hava məkanında naviqasiya etməsinə və hədəfləri aşkar edərək gizli qalmasına imkan verən proqram təminatı və sensor sistemləri inkişaf etdirir.
İxrac Məhdudiyyətləri və Digər Maneələr
Ukrayna dronlarının dünya bazarına çıxarılması qarşısında bir sıra çətinliklər mövcuddur. Bunlardan biri Ukrayna hökumətinin dron ixracına qoyduğu qadağadır. İstehsalçılar bu qadağanın ləğvi üçün Kiyevə təzyiq göstərməyə və ABŞ-dakı tərəfdaşları ilə birlikdə alternativ həll yolları axtarmağa çalışırlar.
Skyfall şirkəti ABŞ-a bombalayıcı dronlarını satmaq üçün Ukrayna hökumətindən xüsusi icazə almağa çalışır.
"Biz Ukraynaya sata bilmədiyimiz hissələri Amerika, Avropa və ya Baltikyanı ölkələrə sata bilərik", – deyə Skyfall-ın inkişaf rəhbəri Yelena Duşenok bildirib.
Bundan əlavə, Ukrayna dronlarının bir çox komponentləri Çindən gətirildiyi üçün, ABŞ Müdafiə Nazirliyi üçün satılmadan əvvəl alternativ təchizatçılar tapılmalıdır.
Bütün bu çətinliklərə baxmayaraq, Ukrayna istehsalçıları dron bazarında qlobal liderliyə yüksəlmək niyyətindədir. Sine.Engineering şirkəti artıq Avropada yeni bir bölmə açaraq ABŞ-da Pentaqon üçün dron texnologiyaları tədarük edən müdafiə istehsalçıları ilə əməkdaşlıq etməyi planlaşdırır.
"Bu il bizim əsas prioritetimiz Ukraynadan kənara genişlənməkdir", – deyə şirkətin icraçı direktoru Andrey Çulik bildirib. "Biz burada çox böyük bir müharibə aparırıq və daha güclü texnologiyalara ehtiyacımız var.

US to receive help from Ukraine for drone production
The limitations of American drone technology in modern warfare have led to an unexpected yet strategic partnership between U.S. defense startups and Ukrainian drone manufacturers. Despite heavy investments from venture capital firms, many American startups have struggled to develop effective, cost-efficient small drones that meet the Pentagon’s demands for future conflicts. In contrast, Ukrainian companies, constrained by limited resources, have mastered the art of mass-producing battlefield-proven drones and are now seeking international customers and investors.
This collaboration has caught the attention of the U.S. Department of Defense. Last year, Southern California-based startup CX2 reached an agreement with Ukrainian manufacturers to integrate its advanced software and sensor technology into Ukrainian-made drones. This partnership has already received approval from a branch of the U.S. military and may soon play a key role in arming American forces.
According to CX2 co-founder Nathan Mintz, “No U.S. company is keeping up with Ukraine. You know their technology works. They have the ultimate high-stakes laboratory to battle-proof all this equipment.”
Pentagon’s Increasing Interest in Ukrainian Drones
The U.S. Department of Defense’s growing interest in Ukrainian drones highlights the challenges facing American drone startups and the significant progress Ukraine has made since the Russian invasion. Despite the Pentagon prioritizing small, autonomous drones as essential for future military conflicts, the American defense sector has struggled to produce efficient and affordable solutions.
While the U.S. has the capacity to produce around 100,000 drones annually, Ukraine exceeded expectations by manufacturing over two million drones just last year. Some of these drones are capable of traveling hundreds of miles while carrying explosives and have already been deployed in strikes inside Russia.
Despite ongoing discussions about a potential peace process between the U.S. and Ukraine, Ukrainian drone companies are increasingly focusing on expanding to international markets. Experts suggest that regardless of any diplomatic developments, the U.S. Defense Department will continue to integrate Ukraine’s advanced drone technologies into its military strategy.
Ukraine’s Goal: Becoming the "Drone Capital of the World"
Ukrainian drone manufacturers are pushing for global expansion, as their home market imposes profit restrictions and lacks the financial capacity to purchase the sheer volume of drones they are producing.
“Ukraine has made it pretty clear that they intend on being the drone capital of the planet once this war is over,” said Derek Whitley, co-founder of the startup Vivum, which sells AI software for autonomous systems to the U.S. Department of Defense.
Ukrainian drones are often sold at a fraction of the cost of their American counterparts and have already proven their effectiveness in combat conditions. Unlike many U.S.-made drones, which have faced performance issues in electronic warfare environments, Ukrainian UAVs have demonstrated their ability to operate even when radio and satellite communications are jammed.
U.S.-Ukraine Defense Collaboration Gains Momentum
The Defense Innovation Unit (DIU), a division of the U.S. Department of Defense that sources cutting-edge technology for military use, recently awarded contracts to two U.S.-Ukrainian drone partnerships for the first time. These companies will test their long-range attack drones in Ukraine this spring, competing for potential Pentagon production contracts.
“We want the best, and we see the capabilities we need in Ukraine,” said Trent Emeneker, portfolio manager for autonomous systems at DIU.
Additionally, DIU has, for the first time, added a Ukrainian drone manufacturer, Skyfall, to its list of approved suppliers for the U.S. military. Skyfall, which has completed more than 1.5 million missions in Ukraine and produces thousands of drones daily, may soon supply its bomber drones—integrated with CX2’s software and sensors—to American forces.
CX2 was founded last year by Nathan Mintz, former Andreessen Horowitz investor Porter Smith, and two other co-founders. The company aims to overcome the electronic warfare challenges that have downed many other UAVs by enhancing drones with advanced autonomy and targeting capabilities.
Pittsburgh-based Swan startup is also involved in the initiative, providing autonomy software for one of the Ukrainian attack-drone companies selected for the DIU award. Another Pittsburgh startup, KEF Robotics, has partnered with Ukraine’s Sensorama Lab to create a joint venture called Blue Arrow, which develops software and sensor systems that enable drones to navigate contested airspace with reduced detection risk. The venture has already secured orders from European militaries and is now seeking additional funding from U.S. venture capital firms.
Challenges in Global Drone Expansion
Despite Ukraine’s ambitious plans to lead the global drone industry, several challenges stand in the way. One major obstacle is the Ukrainian government’s restrictions on drone exports. Local drone manufacturers are lobbying for policy changes that would allow them to sell their products abroad, especially to the U.S.
Skyfall is currently seeking special permission from the Ukrainian government to export its bomber drones to the U.S.
“The parts that we cannot sell to Ukraine because they don’t have the money, we can sell to the Americans or Europeans,” said Elena Dushenok, head of growth at Skyfall.
Additionally, Ukrainian drone makers rely heavily on Chinese components. However, to become suppliers for the U.S. Department of Defense, they must secure alternative sources for critical parts.
Despite these challenges, Ukrainian drone startups remain determined to establish global leadership in the UAV industry. Sine.Engineering is already setting up a new European unit outside Ukraine to expand production and sales, including partnerships with U.S. defense manufacturers supplying the Pentagon.
“This year, one of our main priorities is expanding beyond Ukraine,” said Andriy Chulyk, CEO of Sine.Engineering. “We are in a really big war right now, and we need even more advanced technology.”
With this growing cooperation between U.S. startups and Ukrainian manufacturers, the battlefield-tested drones of Ukraine could soon play a significant role in the U.S. military’s future.