05 Dekabr 2025 14:11
Futbol ulduzu Kriştiano Ronaldo Perplexity AI-ya, axtarış mühərriki Comet kimi məhsullara sahib startapa investisiya etdiyini açıqlayıb. Startapın dəyəri 20 milyard dollar qiymətləndirilir.
Ronaldo xəbəri özü paylaşaraq, uğur qazanmaq üçün marağın vacibliyini vurğulayıb: “Maraq böyüklüyün şərtidir. Hər gün yeni suallar verdikcə qazanırsınız. Buna görə Perplexity-yə investisiya qoyduğumu açıqlamaqdan qürur duyuram,” – deyə futbolçu bildirib.
Əməkdaşlıq çərçivəsində “Perplexity x CR7” adlı xüsusi landing səhifəsi yaradılıb və burada Ronaldo-nun karyera hekayəsi təqdim olunur. O, bu əməkdaşlığı “yolun başlanğıcı” adlandıraraq hamını daha iddialı suallar verməyə ruhlandırmağı hədəflədiklərini deyib.
2022-ci ildə təsis olunan Perplexity, sentyabr ayında 200 milyon dollarlıq investisiya turundan sonra 20 milyard dollar dəyərə çatıb. Kriştiano Ronaldo əvvəlcə platformanın istifadəçisi olub, daha sonra investor kimi qoşulub. Oktyabrda o, Prestige Globe Award mükafatı nitqinin hazırlanmasına kömək etdiyinə görə Perplexity-yə təşəkkür etmişdi.
Bir milyarddan çox sosial media izləyicisi olan Ronaldo-nun investisiyası və əməkdaşlığı Perplexity-nin istifadəçi bazasının böyüməsinə ciddi təsir göstərə bilər. O, açıqlamasında “Perplexity dünyanın merakını gücləndirir” deyə qeyd edib.

Cristiano Ronaldo invests in Perplexity AI
Football star Cristiano Ronaldo has announced that he has invested in AI startup Perplexity AI, a company that owns products such as the search engine Comet. The company is valued at $20 billion.
Ronaldo himself shared the news, emphasizing the importance of curiosity to achieve success: “Curiousness is the condition for greatness. Every day you win by asking new questions. That’s why I’m proud to announce that I’m investing in Perplexity,” the footballer said.
As part of the collaboration, a special landing page called “Perplexity x CR7” was created, where Ronaldo’s career story is presented. He called this collaboration “the beginning of the road” and said that they aim to inspire everyone to ask more ambitious questions.
Founded in 2022, Perplexity reached a value of $20 billion after a $200 million investment round in September. Cristiano Ronaldo was initially a user of the platform, and later joined as an investor. In October, he thanked Perplexity for helping him prepare his acceptance speech at the Prestige Globe Awards.
Ronaldo, who has over a billion social media followers, said the investment and partnership could significantly boost Perplexity's user base. "Perplexity fuels the world's curiosity," he said in a statement.