ABŞ məhkəməsi OpenAI-a məxsus "Io" brendinin istifadəsini qadağan etdi
ABŞ-nin Doqquzuncu Dairə Apellyasiya Məhkəməsi "Apple"ın keçmiş baş dizayneri Coni Ayvın təsis etdiyi və OpenAI tərəfindən alınan "io" layihəsinin eyniadlı brenddən istifadəsinə qoyulan müvəqqəti qadağanı qüvvədə saxlayıb. Məhkəmə çəkişməsinin səbəbi Google laboratoriyasında yaradılan və süni intellekt dəstəkli qulaqlıqlar istehsal edən "iyO" startapının iddiasıdır. Bu şirkət 2025-ci ilin iyun ayında əmtəə nişanı hüquqlarının pozulması səbəbilə "io", OpenAI, Sem Altman və Coni Ayvı məhkəməyə verib.
Məhkəmə "iyO" şirkətinin iddialarını əsaslı hesab edərək bildirib ki, hər iki şirkətin adı eyni səslənir və məhsulları oxşar sahəyə aiddir. Bu isə bazara çıxış zamanı istehlakçılar arasında çaşqınlıq yarada bilər. Hakim həmçinin qeyd edib ki, OpenAI tərəfindən 6,5 milyard dollara alınan "io"nun aqressiv bazar strategiyası "iyO" startapının investisiya cəlb etmək səylərinə ciddi təhlükə yaradıb.
Hazırda iş yenidən məhkəməyə qaytarılıb və mahiyyəti üzrə baxılma prosesi 2026-cı ilin yazında başlayacaq. Ekspert rəylərinin öyrənilməsi və andlı iclasçıların iştirakı ilə keçiriləcək dinləmələrin 2027-2028-ci illərə qədər davam edəcəyi proqnozlaşdırılır. Bu müddət ərzində OpenAI və Coni Ayvın komandası mübahisəli brend adından istifadə edə bilməyəcək

05 December 2025 14:28
The U.S. Ninth Circuit Court of Appeals has upheld a temporary injunction preventing OpenAI from using the “Io” brand, founded by former Apple lead designer Jony Ive. The legal dispute stems from claims by the startup iyO, which develops AI-powered headphones at Google’s laboratory. In June 2025, iyO filed a lawsuit against Io, OpenAI, Sam Altman, and Jony Ive, citing trademark infringement.
The court ruled in favor of iyO, stating that the names of the two companies sound similar and their products belong to a similar market, which could create consumer confusion. The judge also noted that the aggressive market strategy of Io, acquired by OpenAI for $6.5 billion, poses a significant threat to iyO’s efforts to attract investment.
The case has now been sent back for a full trial, which is scheduled to begin in spring 2026. Expert testimony and jury participation are expected, with hearings potentially continuing through 2027–2028. During this period, OpenAI and Jony Ive’s team will not be allowed to use the disputed brand name.