ABŞ hökuməti Intel-də pay almaq üçün danışıqlar aparır
Bloomberg-in məlumatına görə, ABŞ hökuməti çip istehsalçısı Intel-dən pay almaq üçün danışıqlar aparır. Bu addım şirkətin ABŞ-də istehsal imkanlarını, o cümlədən uzun müddətdir gecikmiş Ohio çip fabriki layihəsini genişləndirməsinə dəstək olmaq üçün nəzərdə tutulub.
Xəbər, Trampın Intel CEO-su Lip-Bu Tanın istefasını tələb etməsindən sonra yayıldı. Tramp istefa üçün konkret səbəb göstərməsə də, bu tələb Respublikaçı senator Tom Cottonun Tan-ın Çinə aid əlaqələri ilə bağlı Intel-in idarə heyətinə məktub göndərməsindən sonra gündəmə gəldi.
CEO Tan 11 avqustda Tramp administrasiyası ilə görüşərək hökumətin narahatlıqlarını aradan qaldırmağa və şirkətin hökumətlə əməkdaşlıq yollarını müəyyən etməyə çalışıb. Bloomberg-in məlumatına görə, bu görüş ABŞ hökumətinin birbaşa Intel-dən pay almaq imkanlarını müzakirə etməsinə səbəb olub.
Intel məsələ ilə bağlı şərh verməkdən imtina edib.
Intel-in nümayəndəsi açıqlamasında bildirib:
“Intel Trampın ABŞ texnologiyası və istehsal liderliyini gücləndirmək səylərini dəstəkləməyə sadiqdir. Biz bu ortaq prioritetləri irəlilətmək üçün Tramp administrasiyası ilə əməkdaşlığımızı davam etdirməyi səbirsizliklə gözləyirik, lakin şayiə və fərziyyələr haqqında şərh verməyəcəyik.”

The U.S. government is in talks to acquire a stake in Intel
According to Bloomberg, the U.S. government is reportedly in talks to take a stake in chipmaker Intel. The move is intended to support the company’s expansion of manufacturing capabilities in the U.S., including its long-delayed Ohio chip factory project.
The news comes less than a week after President Donald Trump demanded the resignation of Intel CEO Lip-Bu Tan. While Trump did not provide a specific reason, the demand followed Republican Senator Tom Cotton sending a letter to Intel’s board regarding Tan’s alleged ties to China.
CEO Tan met with the Trump administration on August 11 to address the government’s concerns and explore ways for the company to collaborate with the administration. According to Bloomberg, this meeting prompted discussions about the U.S. government taking a direct stake in Intel.
Intel has declined to comment on the matter.
An Intel spokesperson said:
“Intel remains committed to supporting President Trump’s efforts to strengthen U.S. technology and manufacturing leadership. We look forward to continuing our work with the Trump Administration to advance these shared priorities, but we will not comment on rumors or speculation.”