ABŞ Hökuməti Intel-dən 10% Hissə Alıb
Bu addım Tramp və Ticarət Naziri Howard Lutnick-in Intel-in CEO-su Lip-Bu Tan ilə keçirdikləri görüşdən sonra qəbul edilib. Prezident Tramp bu anlaşmanı həm Amerika, həm də Intel üçün “möhtəşəm fürsət” adlandırıb.
Intel-dən verilən açıqlamaya görə, hökumət şirkətin idarə heyətində yer almayacaq və digər idarəetmə hüquqlarına sahib olmayacaq. Şirkət, ABŞ-də bütün çip istehsalını həyata keçirən yeganə müəssisədir.
Razılaşmaya əsasən, hökumət 433,3 milyon səhm alıb və hər səhm üçün 20,47 dollar ödəyib. Beləliklə, hökumət xüsusi endirim sayəsində bu səhmləri bazar qiymətindən, yəni 11 milyard dollardan daha ucuz əldə edib.
Bu alış üçün ödənilən 8,9 milyard dolların 5,7 milyardı CHIPS Act adlı proqram çərçivəsində Intel-ə veriləcək dövlət qrantlarından, qalan 3,2 milyard dollar isə digər hökumət dəstəklərindən qarşılanacaq. Əvvəllər Intel Ohio-dakı zavodları üçün CHIPS Act proqramından 8 milyard dollarlıq bir qrant almağı gözləyirdi, lakin bu vəsaitin ayrılması gecikmişdi. İndi isə bu dəstək, dövlətin şirkətdəki səhm payı şəklində rəsmiləşdirilib.
Qısaca desək, ABŞ hökuməti həm çip sənayesini dəstəkləyir, həm də Intel-ə investisiya edərək strateji addım atmış olur.

The U.S. Government acquires 10% stake in Intel
This move came after President Donald Trump and Commerce Secretary Howard Lutnick met last week with Intel CEO Lip-Bu Tan. President Trump described the deal as a “tremendous opportunity for both America and Intel.”
According to Intel, the government will not have a seat on the company’s board or any other management rights. Intel is the only company in the U.S. that conducts all of its chip manufacturing domestically.
Under the agreement, the government purchased 433.3 million shares at $20.47 per share. Thanks to this arrangement, the government acquired the shares at a lower price than the market value, which would have been about $11 billion.
Of the $8.9 billion spent on this purchase, $5.7 billion comes from government grants under the CHIPS Act, which supports domestic chip production, while the remaining $3.2 billion comes from other government programs. Previously, Intel had expected to receive an $8 billion grant under the CHIPS Act for its Ohio factories, but the payment had been delayed. Now, this support has been formalized through the government’s stake in the company.
In short, the U.S. government is both supporting the domestic chip industry and making a strategic investment in Intel.