ABŞ-ın Plaid şirkəti 400 milyon dollar dəyərində tender təklifi üzrə işə başlayır
Plaid şirkəti bank hesablarını müxtəlif maliyyə tətbiqlərinə inteqrasiya edən platformadır. Yəni, Plaid istifadəçilərin bank hesabları ilə müxtəlif tətbiqlər arasında məlumat mübadiləsi aparır, beləliklə istifadəçilər öz maliyyə məlumatlarına daha rahat və təhlükəsiz şəkildə daxil ola bilirlər. Şirkət bu sahədəki infrastrukturunu genişləndirmək və daha çox müştəri cəlb etmək məqsədilə erkən mərhələdəki investorlar və işçilərə mövcud səhmlərini satmaq imkanı verir. Bu satışdan isə 300 milyon ilə 400 milyon dollar arasında vəsait yığmağı planlaşdırır. Bloomberg-in məlumatına görə, bu əməliyyatda maliyyə sahəsində dünyanın ən böyük investisiya banklarından biri olan Goldman Sachs da iştirak edir. Goldman Sachs, əsasən iri müəssisələrə və hökumətlərə maliyyə xidmətləri göstərən, dünya miqyasında tanınmış və nüfuzlu bir investisiya bankıdır.
Bu cür təkliflərə tender təklifi deyilir və şirkətin dəyəri əvvəlki raunddan aşağı olacaq. Plaid 2021-ci ilin aprelində Altimeter Capital tərəfindən yönəldilən 425 milyon dollar dəyərində bir Series D raundu keçirmişdi və həmin zaman şirkətin dəyəri 13,4 milyard dollar idi. Sonradan isə faizlərin artması fintech startaplarının dəyərlərinin aşağı düşməsinə səbəb olub.
Plaid hələlik bu barədə açıqlama verməyib.
Şirkət əvvəlcə yalnız fintech müştəriləri ilə çalışırdı, amma indi H&R Block, Western Union və Citi kimi böyük maliyyə şirkətləri də onun müştərilərindəndir. Plaid-in gəliri 2024-cü ildə 25%-dən çox artıb.

Plaid is a platform that integrates bank accounts with various financial applications. In other words, Plaid facilitates the exchange of data between users' bank accounts and different apps, allowing users to access their financial information more easily and securely. To expand its infrastructure and attract more customers, the company is offering early-stage investors and employees the opportunity to sell their existing shares. This sale is expected to raise between $300 million and $400 million. According to Bloomberg, one of the world's largest investment banks, Goldman Sachs, is involved in this transaction. Goldman Sachs is a renowned and influential investment bank that primarily provides financial services to large corporations and governments worldwide.
Such transactions are called tender offers, and the company's valuation in this case is expected to be lower than in its previous funding round. Plaid raised $425 million in a Series D round in April 2021, led by Altimeter Capital, with a valuation of $13.4 billion at that time. However, the rise in interest rates has caused valuations of fintech startups to decrease.
Plaid has not yet commented on the matter.
The company initially worked exclusively with fintech clients, but now major financial institutions like H&R Block, Western Union, and Citi are among its customers. Plaid's revenue increased by more than 25% in 2024.