ABŞ şirkəti Səudiyyə Ərəbistandan 1.5 milyard dollar investisiya alacağını açıqlayıb
Bu investisiya şirkətin Səudiyyə Ərəbistandakı data mərkəzini genişləndirmək və burada süni intellekt çiplərinin çatdırılmasını artırmaq üçün istifadə ediləcək.
Groq 2016-cı ildə keçmiş Google mühəndisləri Jonathan Ross və Douglas Wightman tərəfindən qurulub. Şirkət süni intellekt vasitəsilə iş yüklərini sürətləndirmək üçün Dil İşləmə Vahidi (LPU) kimi xüsusi inteqrasiya olunmuş dövrələr istehsal edir.
Kaliforniyada yerləşən Groq əvvəllər təlim edilmiş modelləri işlədən və sürəti optimallaşdıran süni intellekt çipləri istehsal edir. Bu dövrələr daha əvvəl Tiger Global Management D1 Capital Partners və BlackRock Private Equity Partners kimi şirkətlərdən investisiya alıb.
Şirkət Səudiyyə Ərəbistanın Aramco Digital ilə anlaşma imzalayaraq Dammamdakı mövcud data mərkəzini genişləndirmək üçün 1.5 milyard dollar investisiya alacaq. Səudiyyə Ərəbistanı'nın LEAP 2025 adlı qlobal texnologiya tədbirində bu investisiya açıqlanıb. Dammam’dakı data mərkəzi, həm ərəb, həm də ingilis dilində işləyən yapay zeka dil modeli olan Allam'ı da saxlayacaq.

The U.S. company has announced that it will receive 1.5 billion dollars in investment from Saudi Arabia
11 February 2025 19:32
1828 views
This investment will be used to expand the company’s data center in Saudi Arabia and increase the delivery of artificial intelligence chips there.
Groq was founded in 2016 by former Google engineers Jonathan Ross and Douglas Wightman. The company produces specialized integrated circuits, such as the Language Processing Unit (LPU), to accelerate artificial intelligence workloads.
Based in California, Groq manufactures artificial intelligence chips that run pretrained models and optimize speed. These chips have previously received investment from companies such as Tiger Global Management, D1 Capital Partners, and BlackRock Private Equity Partners.
The company will receive 1.5 billion dollars in investment to expand its existing data center in Dammam by signing an agreement with Aramco Digital, a subsidiary of Saudi Aramco. The investment was announced at Saudi Arabia's LEAP 2025 global technology event. The Dammam data center will also host Allam, an artificial intelligence language model that operates in both Arabic and English.