11 Fevral 2025 15:44
Parisdə keçirilən Süni İntellekt Fəaliyyət Sammitində çıxış edən Aİ prezidenti Ursula von der Leyen bildirib ki, regionda yaradılan süni intellekt startapları üçün güclü infrastruktur vacibdir. Hazırda mövcud olan "süni intellekt fabrikləri" modeli artıq kifayət deyil və "süni intellekt Gigafabrikalara" ehtiyac var. Bu yeni nəsil süni intellekt infrastrukturlarının yaradılması üçün isə özəl sektorun maliyyə dəstəyinə ehtiyac var.
Von der Leyen qeyd edib ki, süni intellekt sahəsində inkişaf üçün çox böyük hesablama gücü tələb olunur və ABŞ kimi ölkələr artıq bu istiqamətdə irəliləyib. Avropa isə öz süni intellekt Gigafabrikalarını yaradaraq bu sahədə rəqabətə davamlı olmaq istəyir. Bu fabriklər açıq və paylaşım əsaslı əməkdaşlıq modeli ilə fərqlənəcək və geniş ictimaiyyət üçün əlçatan olacaq.
200 milyard avroluq investisiya planı olan Aİ prezidenti əlavə edib ki, Aİ-nin yeni InvestAI təşəbbüsü çərçivəsində 50 milyard avroluq vəsait təmin ediləcək. Bu məbləğ özəl sektorun pled etdiyi 150 milyard avro ilə birlikdə ümumilikdə 200 milyard avroluq bir investisiya paketi təşkil edəcək.
InvestAI təşəbbüsü çərçivəsində dörd süni intellekt Gigafabrikası yaradılacaq. Bu fabriklər əsasən tibb, elm və digər strateji sahələrdə irəliləyişlər üçün nəzərdə tutulub. Hər fabrikin təxminən 100,000 süni intellekt çipi ilə təchiz ediləcəyi vurğulanıb.
Von der Leyen öz çıxışında Avropanın IP (intelektual mülkiyyət) məsələsində əməkdaşlıq yanaşmasının sərmayədarları cəlb etmək üçün üstünlük yaratdığını bildirib. Yeni süni intellekt infrastrukturları tədqiqatçılar və startaplar üçün əlçatan olacaq və misal olaraq xəstəxanaların öz tibbi görüntü və genetik məlumatları əsasında təhlükəsiz süni intellekt modelləri hazırlaması imkanını göstərib.
Bu təşəbbüs Avropanı süni intellekt üzrə dünya liderlərindən birinə çevirmək məqsədi daşıyır və ən yaxşı istedadlara açıq olacağı qeyd edilir.

The European Union Unveils a 200 Billion Euro Investment Plan for Artificial Intelligence
At the Artificial Intelligence Action Summit held in Paris, the President of the European Commission, Ursula von der Leyen, emphasized the importance of a strong infrastructure for AI startups in the region. She noted that the existing "AI factories" model is no longer sufficient and highlighted the need for "AI Gigafactories." The creation of this next-generation AI infrastructure, however, requires financial support from the private sector.
Von der Leyen pointed out that significant computational power is essential for advancements in the AI sector. Countries like the United States have already made significant progress in this direction. Europe aims to establish its own AI Gigafactories to remain competitive. These factories will stand out with an open and collaborative model, making them accessible to the wider public.
The EC President added that under the new InvestAI initiative, 50 billion euro will be allocated. Combined with 150 billion euro pledged by the private sector, this will form a total investment package of 200 billion euro.
As part of the InvestAI initiative, four AI Gigafactories will be established. These factories are intended to drive progress in healthcare, science, and other strategic fields. Each factory will reportedly be equipped with approximately 100,000 AI chips.
Von der Leyen emphasized that Europe's collaborative approach to intellectual property (IP) creates an advantage for attracting investors. The new AI infrastructure will be accessible to researchers and startups. One example highlighted was hospitals being able to develop secure AI models based on their medical imaging and genetic data.
This initiative aims to position Europe as a global leader in AI and will remain open to the best talents in the field.