ABŞ Müdafiə Nazirliyi OpenAI ilə 200 milyon dollarlıq süni intellekt müqaviləsi imzalayıb
ABŞ Müdafiə Nazirliyi, süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən OpenAI şirkəti ilə 200 milyon dollar dəyərində yeni müqavilə imzalayıb. Nazirlik tərəfindən 17 iyun 2025-ci il tarixində yayımlanan rəsmi açıqlamada bildirilir ki, müqavilə çərçivəsində OpenAI 2026-cı ilin iyul ayına qədər Müdafiə Nazirliyi üçün süni intellekt texnologiyalarına əsaslanan qabaqcıl məhsul prototipləri hazırlayacaq.
Yeni texnoloji həllərin əsas məqsədi həm döyüş bölgələrində, həm də inzibati və korporativ mühitlərdə təhlükəsizliklə bağlı kritik məsələləri əhatə etməkdir. Layihənin əsas hissəsinin Vaşinqton və ətrafında həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
2025-ci ilin iyun ayı etibarilə illik gəlirini 10 milyard dollara çatdıran OpenAI bu artımı yalnız fərdi istifadəçilərlə deyil, eyni zamanda iş dünyasına təqdim etdiyi süni intellekt tətbiqləri və korporativ abunə planlarının genişlənməsi ilə əldə edib. Gəlir bazasını şaxələndirdikdən sonra OpenAI “o3-pro” adlı yeni, yüksək inkişaf etmiş süni intellekt modelini təqdim edib. Bu model xüsusilə məntiqi nəticə çıxarma, riyaziyyat və kodlaşdırma sahələrində daha etibarlı nəticələr verməsi ilə fərqlənir və hazırda ChatGPT Pro və Team istifadəçiləri üçün əlçatandır.
Bu əməkdaşlıq ABŞ hökumətinin süni intellekt texnologiyalarına strateji yanaşmasını və OpenAI-ın təhlükəsizlik və müdafiə sahəsində artan rolunu bir daha təsdiqləyir.

The U.S. Department of Defense has signed a \$200 million artificial intelligence contract with OpenAI
17 June 2025 16:17
1134 views
The U.S. Department of Defense has signed a $200 million artificial intelligence contract with OpenAI. In an official statement released on June 17, 2025, the department announced that OpenAI, a leading company in the field of AI, will develop advanced AI-based product prototypes for the Pentagon by July 2026.
The goal of the new technologies is to address critical security issues in both combat zones and administrative or corporate environments. Most of the work is expected to take place in Washington, D.C., and surrounding areas.
As of June 2025, OpenAI has reached an annual revenue of $10 billion, driven not only by individual users but also by the increasing adoption of its AI tools in the business sector and the expansion of its corporate subscription plans. Following this growth, the company introduced its new advanced AI model, “o3-pro,” which is now available to ChatGPT Pro and Team users. The model stands out for its improved reasoning, mathematical, and coding capabilities.
This collaboration highlights the U.S. government's strategic approach to artificial intelligence and reinforces OpenAI’s growing role in national security and defense technology.