The Wall Street Journal qəzetinin məlumatına görə, OpenAI və Microsoft arasında münasibətlərdə çatlar yaranmağa başlayıb və bu iki şirkət arasında əməkdaşlıq kritik nöqtəyə yaxınlaşır. Məlumatda deyilir ki, OpenAI rəhbərliyi Microsoft-u antirəqabət davranışında ittiham etməyi və aralarındakı müqavilənin dövlət orqanları tərəfindən rəsmi şəkildə araşdırılmasını tələb etməyi düşünür.
OpenAI şirkəti hal-hazırda Microsoft-un onun intellektual mülkiyyəti və texnoloji resursları üzərindəki təsirini azaltmağa çalışır. Lakin eyni zamanda, OpenAI-nin kommersiya yönümlü təşkilata çevrilməsi üçün Microsoft-un razılığı tələb olunur. Bu isə şirkətlər arasında gərginliyin daha da artmasına səbəb olub.
Əsas narazılıq OpenAI-nin 3 milyard dollar dəyərində süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən Windsurf adlı startapı almaq istəməsi ilə bağlıdır. Xəbərə görə, OpenAI bu startapın intellektual mülkiyyətinin Microsoft-a keçməsini istəmir. Çünki həmin texnologiya Microsoft-un hazırda fəaliyyət göstərən GitHub Copilot alətini daha da gücləndirə bilər. Bu isə OpenAI üçün risk kimi dəyərləndirilir.
Microsoft əvvəllər OpenAI-nin inkişafına ciddi dəstək versə də, son dövrlərdə bu münasibətlərdə soyuma hiss olunur. Bildirilir ki, OpenAI artıq bulud texnologiyaları sahəsində Microsoft-dan asılılığını azaltmağa çalışır.
Bütün bu hadisələr texnologiya sahəsindəki böyük tərəfdaşlıqların nə qədər həssas və dəyişkən ola biləcəyini bir daha göstərir. Bu qarşıdurmanın necə nəticələnəcəyi isə yaxın zamanda aydın olacaq.

OpenAI and Microsoft face tensions in their partnership
According to The Wall Street Journal, cracks have begun to appear in the relationship between OpenAI and Microsoft, and their partnership may be approaching a critical turning point. The report states that OpenAI executives have considered accusing Microsoft of anticompetitive behavior and requesting that government regulators formally review their agreement.
OpenAI is currently trying to reduce Microsoft's influence over its intellectual property and technological resources. However, at the same time, OpenAI needs Microsoft’s approval to complete its transition into a for-profit organization. This situation has further escalated tensions between the two companies.
The main point of contention is OpenAI’s planned $3 billion acquisition of an AI startup called Windsurf. According to the report, OpenAI does not want Windsurf’s intellectual property to end up in Microsoft’s hands, as that technology could strengthen Microsoft’s existing AI coding tool, GitHub Copilot. OpenAI sees this as a potential risk.
Although Microsoft was once a major supporter of OpenAI’s growth, their relationship has reportedly cooled in recent months. OpenAI is now said to be working to reduce its reliance on Microsoft’s cloud services.
All of this highlights how fragile and complex major partnerships in the tech industry can be. The outcome of this standoff remains to be seen.