ABŞ Nvidia çiplərini Çinə qanunsuz ixrac edən şirkəti məhkəməyə verib
ABŞ Ədliyyə Nazirliyi, Çin vətəndaşları Çuan Geng və Şivei Yanq tərəfindən təsis edilmiş ALX Solutions şirkətini, Nvidia-nın süni intellekt çiplərini qanunsuz yollarla Çinə göndərməkdə ittiham edib. İttihamda, aralarında Nvidia-nın yüksək səviyyəli H100 çiplərinin də olduğu, on milyonlarla dollar dəyərində məhsulun ixrac lisenziyası olmadan Çinə göndərildiyi bildirilib.
ALX Solutions şirkəti 2022-ci ildə qurulub və ABŞ hökumətinin Çinə qarşı texnologiya ixracına dair ciddi məhdudiyyətlər tətbiq etməyə başladığı dövrdə fəaliyyətə başlayıb. İddialara görə, 2022-ci ilin oktyabrı ilə 2025-ci ilin iyulu arasında bu şirkət, ABŞ Ticarət Nazirliyindən lazımi ixrac icazələri almadan süni intellekt çiplərini Çinə göndərib.
Rəsmi məlumatlara əsasən, ALX Solutions 2023-cü ilin avqustu ilə 2024-cü ilin iyulu arasında San Xose mərkəzli Super Micro Computer adlı server istehsalçısından 200-dən çox Nvidia H100 çipi satın alıb. Sifariş sənədlərində bu çiplərin Sinqapur və Yaponiyadakı müştərilərə göndəriləcəyi qeyd olunub.
Lakin andlı ifadələrə əsasən, ALX Solutions adından həyata keçirilmiş 20-dən çox göndəriş əslində Sinqapur və Malayziyada yerləşən yükdaşıma şirkətlərinə göndərilib. Bu ölkələrin qanunsuz malların Çinə ötürülməsi üçün populyar transfer nöqtələri olduğu və sifarişlərin qeyd olunan son ünvanlara çatmadığı məlum olub.
Əlavə olaraq, 2024-cü ilin yanvar ayında Çin mənşəli bir şirkətin ALX Solutions-a 1 milyon dollar ödəniş etdiyi qeyd edilib.
ABŞ Ədliyyə Nazirliyi bildirib ki, Chuan Geng və Shiwei Yang Los Ancelesdəki federal məhkəməyə çıxarılıb. Daimi yaşayış icazəsinə malik olan Geng 250 min dollar zəmanətlə sərbəst buraxılıb. Lakin viza müddəti bitmiş olan Yang həbsdə saxlanılacaq və 12 avqust 2025-ci ildə məhkəməsi keçiriləcək.
Məsələ ilə bağlı Nvidia şirkəti açıqlama verərək bildirib:
“Bu məhkəmə işi, qaçaqmalçılığın heç vaxt qəbulolunan bir seçim olmadığını açıq şəkildə göstərir.”
Şirkət həmçinin vurğulayıb ki, məhsullar yalnız etibarlı tərəfdaşlara satılır və bütün satışlar ixrac qanunlarına uyğun həyata keçirilir. Nvidia eyni zamanda qeyd edib ki, qanunsuz yollarla əldə edilmiş məhsullar texniki dəstək, xidmət və yeniləmələrdən faydalana bilməyəcək.

U.S. Department of Justice charges ALX Solutions for illegal export of Nvidia AI chips to China
The U.S. Department of Justice has charged ALX Solutions, a company founded by Chinese nationals Chuan Geng and Shiwei Yang, with illegally exporting Nvidia artificial intelligence chips to China. The indictment states that products worth tens of millions of dollars, including Nvidia’s high-end H100 chips, were shipped to China without export licenses.
ALX Solutions was established in 2022, during the period when the U.S. government began imposing strict technology export controls on China. According to allegations, between October 2022 and July 2025, the company exported AI chips to China without obtaining the necessary export licenses from the U.S. Department of Commerce.
Official records indicate that between August 2023 and July 2024, ALX Solutions purchased over 200 Nvidia H100 chips from San Jose-based server manufacturer Super Micro Computer. The order documents declared that the chips would be shipped to customers in Singapore and Japan.
However, sworn testimonies reveal that more than 20 shipments made on behalf of ALX Solutions were actually sent to freight companies located in Singapore and Malaysia. These countries are known popular transit points for illicit goods being routed to China, and the shipments never reached their stated destinations.
Additionally, it is reported that in January 2024, a China-based company made a payment of 1 million USD to ALX Solutions.
The U.S. Department of Justice stated that Chuan Geng and Shiwei Yang were brought before a federal court in Los Angeles. Geng, who holds permanent residency, was released on a $250,000 bail. Yang, whose visa had expired, will remain in custody and is scheduled to appear in court on August 12, 2025.
In response to the case, Nvidia released a statement saying:
"This legal action clearly demonstrates that smuggling is never an acceptable option."
The company emphasized that its products are sold only to trusted partners and that all sales comply with export regulations. Nvidia also noted that products obtained through illegal means will not receive technical support, service, or updates.