Emergence Capital 1 milyard dollar dəyərində yeddinci investisiya fondunu bağladığını açıqlayıb. Bu, şirkətin son dörd ildə topladığı ilk fondur və uzun bir müddətdən sonra əldə etdiyi böyük maliyyə uğurudur. 2021-ci ilin may ayında, Kaliforniyanın San Mateo şəhərində yerləşən risk kapitalı şirkəti iki müxtəlif fonda ümumilikdə təxminən bir milyard dollar investisiya öhdəliyi toplamışdı. Həmin dövr ərzində, şirkət 575 milyon dollarlıq altıncı erkən mərhələ fondu və 375 milyon dollarlıq fürsət fondu da yaradıb.
2003-cü ildən fəaliyyət göstərən Emergence Capital, əvvəlcə müəssisə texnologiyaları (B2B) sahəsindəki startaplara investisiya edib. Lakin, şirkət hazırda investisiya strategiyalarını süni intellekt (AI) sahəsinə yönəltməyə qərar verib. Emergence Capital-in baş ortağı Joe Floyd, Fortune jurnalına verdiyi açıqlamada, süni intellekt sahəsində investisiya etməyin “nəsillik bir fürsət” olduğunu bildirib.
Şirkət zamanla bir çox məşhur startapları dəstəkləyib, bunlara Bill.com, Salesforce, Gusto, Zoom və Box kimi qabaqcıl texnologiya şirkətləri daxildir. Emergence Capital, 2007-ci ildən etibarən Stanford Universiteti tərəfindən maliyyələşdirilir. Stanford İdarəetmə Şirkətinin CEO-su Rob Wallace, Emergence-in “diqqətli investorları” və “SaaS (Proqram Xidmətləri) və proqram təminatı sahələrində dərin biliklərə sahib mütəxəssisləri” olduğunu qeyd edib.
Bu yeni fondun yaradılması, Emergence Capital-in süni intellekt sahəsindəki investisiyalarını artırmaq və daha çox innovativ B2B startaplarına dəstək vermək məqsədini daşıyır.

The US company has launched a $1 billion fund for the B2B sector
Emergence Capital announced the closing of its $1 billion seventh fund on March 25, 2025. This marks the firm's first capital raise in nearly four years, after it secured nearly a billion dollars in capital commitments across two funds in May 2021. At that time, the firm closed its sixth early-stage fund with $575 million and raised an opportunity fund of $375 million.
Founded in 2003, Emergence Capital initially focused on investing in enterprise tech (B2B) startups. However, the firm has shifted its focus to artificial intelligence (AI) investments. General partner Joe Floyd told Fortune that investing in AI is a “generational opportunity.”
Over the years, Emergence Capital has backed notable companies such as Bill.com, Salesforce, Gusto, Zoom, and Box. The firm has had the backing of Stanford University since 2007, with Rob Wallace, CEO of Stanford Management Company, noting that Emergence has “careful investors” and “deep domain specialists in SaaS and software.”
The closing of this new fund signals Emergence Capital's increased commitment to investing in AI and further supporting innovative B2B startups in the field.