Emergence Capital 1 milyard dollar dəyərində yeddinci investisiya fondunu bağladığını açıqlayıb. Bu, şirkətin son dörd ildə topladığı ilk fondur və uzun bir müddətdən sonra əldə etdiyi böyük maliyyə uğurudur. 2021-ci ilin may ayında, Kaliforniyanın San Mateo şəhərində yerləşən risk kapitalı şirkəti iki müxtəlif fonda ümumilikdə təxminən bir milyard dollar investisiya öhdəliyi toplamışdı. Həmin dövr ərzində, şirkət 575 milyon dollarlıq altıncı erkən mərhələ fondu və 375 milyon dollarlıq fürsət fondu da yaradıb.
2003-cü ildən fəaliyyət göstərən Emergence Capital, əvvəlcə müəssisə texnologiyaları (B2B) sahəsindəki startaplara investisiya edib. Lakin, şirkət hazırda investisiya strategiyalarını süni intellekt (AI) sahəsinə yönəltməyə qərar verib. Emergence Capital-in baş ortağı Joe Floyd, Fortune jurnalına verdiyi açıqlamada, süni intellekt sahəsində investisiya etməyin “nəsillik bir fürsət” olduğunu bildirib.
Şirkət zamanla bir çox məşhur startapları dəstəkləyib, bunlara Bill.com, Salesforce, Gusto, Zoom və Box kimi qabaqcıl texnologiya şirkətləri daxildir. Emergence Capital, 2007-ci ildən etibarən Stanford Universiteti tərəfindən maliyyələşdirilir. Stanford İdarəetmə Şirkətinin CEO-su Rob Wallace, Emergence-in “diqqətli investorları” və “SaaS (Proqram Xidmətləri) və proqram təminatı sahələrində dərin biliklərə sahib mütəxəssisləri” olduğunu qeyd edib.
Bu yeni fondun yaradılması, Emergence Capital-in süni intellekt sahəsindəki investisiyalarını artırmaq və daha çox innovativ B2B startaplarına dəstək vermək məqsədini daşıyır.