Enterprise brauzer startapı Island növbəti böyük investisiya raundunu elan edib və bununla da şirkətin dəyəri əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Dallas mərkəzli Island Coatue-nin rəhbərlik etdiyi Series E investisiya raundunda 250 milyon dollar cəlb edib və şirkətin ümumi dəyəri 4.85 milyard dollara çatıb. Bununla da startapın ümumi maliyyələşməsi 730 milyon dollar olub. Bu raundda Insight Partners, Sequoia və Canapi Ventures kimi digər investisiya şirkətləri də iştirak edib.
Island korporativ mühit üçün təhlükəsiz brauzerlər yaradır. Bu brauzerlər ənənəvi axtarış sistemlərindən fərqli olaraq, universal tətbiqə giriş nəzarəti, cihaz görünürlüğü və idarəetmə, eləcə də avtomatlaşdırma kimi funksiyalara malikdir.
Bu yeni investisiya startap üçün böyük bir sıçrayış hesab olunur. Şirkət cəmi 11 ay əvvəl 175 milyon dollar investisiya cəlb edərək 2.9 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilmişdi. O zaman bu raundu Sequoia və Coatue birgə idarə edirdi.
"Sequoia"nın tərəfdaşı Doug Leone bildirib ki, Island-a ilk andan maraq göstərib. Onun sözlərinə görə, şirkətin iki təsisçisi – İsraildən texniki mütəxəssis Dan Amiga və ABŞ-dən təhlükəsizlik sahəsində yüksək vəzifədə çalışmış Mayk Fey bir araya gələrək Chromium əsaslı bir brauzer yaratmaq ideyasını ortaya qoyublar. Bu brauzer adi bir internet brauzeri kimi görünməsinə baxmayaraq, yüksək təhlükəsizlik xüsusiyyətlərinə malikdir və kibercinayətkarların qarşısını almağa kömək edir.
"Island"ın xidmətlərinə maraq göstərən şirkətlərin sayı artır. Hazırda startapın 450 müştərisi var və onların arasında Mattress Firm, Swiss Life və Fiverr kimi tanınmış şirkətlər yer alır.

US startup raises $250 million in funding
Enterprise browser startup Island has announced its next major funding round, significantly increasing the company's valuation. The Dallas-based startup raised $250 million in a Series E funding round led by Coatue, bringing its total valuation to $4.85 billion. This round also brings Island's total funding to $730 million. Other investors in the round include Insight Partners, Sequoia, and Canapi Ventures.
Island develops secure browsers designed for corporate environments. Unlike traditional search engines, these browsers offer universal application access control, device visibility and management, as well as automation features.
This new investment marks a major leap for the startup. Just 11 months ago, the company raised $175 million in a Series D round, valuing it at $2.9 billion. That round was co-led by Sequoia and Coatue.
Sequoia partner Doug Leone stated that he was interested in Island from the beginning. According to him, the company’s two founders—technical expert Dan Amiga from Israel and senior U.S.-based security executive Mike Fey—came together with the idea of building a Chromium-based browser. While it looks like a standard web browser, it has advanced security features designed to prevent cyber threats.
Interest in Island’s services continues to grow, with the startup now boasting 450 customers, including well-known companies such as Mattress Firm, Swiss Life, and Fiverr.