ABŞ “TSMC”yə qarşı 1 milyard dollar cərimə tətbiq edir
ABŞ Ticarət Nazirliyi Tayvanın nəhəng çip istehsalçısı TSMC-nin ixrac nəzarəti qanunlarını pozub-pozmadığını araşdırmaq üçün istintaqa başlayıb. İddialara görə, TSMC Çin mənşəli Sophgo şirkəti üçün istehsal etdiyi çipi Huawei şirkətinin Ascend 910B süni intellekt prosessoruna yerləşdirməklə ABŞ-nin ixrac qaydalarını pozub. Nəticədə şirkət 1 milyard dollar və ya daha artıq məbləğdə cərimə ilə üzləşə bilər.
Qeyd edək ki, Huawei ABŞ tərəfindən bir neçə ildir ki, ticarət sirləri oğurluğu və sanksiyalardan yayınma səbəbilə qara siyahıya salınıb. Buna görə də, bu şirkət ABŞ texnologiyası ilə istehsal olunmuş məhsulları almaqda ciddi məhdudiyyətlərə tabedir.
ABŞ ixrac qanunlarına əsasən, bu ölkənin texnologiyası ilə hazırlanan məhsullar yalnız müəyyən ölkə və şirkətlərə satıla bilər. TSMC-nin istifadə etdiyi avadanlıqların bir çoxu ABŞ texnologiyalarını ehtiva etdiyindən, Tayvandakı fabriklərində Huawei kimi qadağan olunmuş şirkətlər üçün istehsal aparması qadağandır.
Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, TSMC son illərdə Sophgo-nun sifarişi ilə təxminən 3 milyon çip istehsal edib və bu çiplərin dolayı yolla Huawei-yə çatdırıldığı güman olunur. RAND Texnologiya və Təhlükəsizlik Siyasəti Mərkəzinin tədqiqatçısı Lennart Heim bu ehtimalı güclü hesab edir.
Bu faktlar TSMC-nin ABŞ-nin ixrac nəzarətini pozduğuna işarədir. Xüsusilə də, çiplərin süni intellekt tətbiqləri üçün nəzərdə tutulması narahatlığı daha da artırır. ABŞ adətən belə hallarda şirkətləri satış dəyərinin iki misli qədər cərimələyir. Bu baxımdan TSMC-yə qarşı 1 milyard dollardan çox cərimə tətbiq oluna bilər.
Bu vəziyyət ABŞ-Tayvan münasibətləri fonunda da mühüm əhəmiyyət daşıyır. Belə ki, Tramp keçən həftə Tayvandan idxal olunan məhsullara 32%-lik vergi tətbiq etdikdən sonra, iki ölkə arasında ticarət danışıqları yenidən gündəmə gəlib. Hazırda bu vergi çipləri əhatə etməsə də, Tramp TSMC-yə ultimatum verib.
Respublikaçılar Partiyasının tədbirində çıxış edən Tramp bildirib ki, əgər TSMC ABŞ-da zavod açmasa, 100% vergi ödəməli olacaq. O, həmçinin keçmiş prezident Co Baydenin ABŞ-da fəaliyyət göstərən TSMC yarımkeçirici zavoduna 6,6 milyard dollar subsidiya ayırmasını da tənqid edərək, “Yarımkeçirici şirkətlərin pula ehtiyacı yoxdur,” — deyə əlavə edib.

The US is imposing a $1 billion fine on TSMC
The US Department of Commerce has launched an investigation to determine whether Taiwan's semiconductor giant, TSMC, has violated export control laws. Allegedly, TSMC violated US export regulations by manufacturing chips for the Chinese company Sophgo, which were then used in Huawei's Ascend 910B AI processor. As a result, the company may face a fine of $1 billion or more.
It is worth noting that Huawei has been blacklisted by the US for several years due to accusations of intellectual property theft and bypassing sanctions. Therefore, the company faces significant restrictions on purchasing products made with US technologies.
According to US export laws, products made with American technology can only be sold to specific countries and companies. Since much of the equipment used by TSMC contains US technologies, manufacturing for banned companies like Huawei at its Taiwan-based factories is prohibited.
Investigations have revealed that TSMC has produced around 3 million chips in recent years under Sophgo's order, and it is suspected that these chips were indirectly transferred to Huawei. Researcher Lennart Heim from the RAND Technology and Security Policy Center believes this possibility is strong.
These facts suggest that TSMC may have violated US export controls. The fact that the chips were designed for artificial intelligence applications raises further concerns. Typically, the US imposes fines equal to twice the value of the transaction for such violations, meaning TSMC could face fines exceeding $1 billion.
This situation is also significant in the context of US-Taiwan relations. Last week, Trump imposed a 32% tax on imports from Taiwan, prompting renewed trade negotiations between the two countries. Although this tax does not currently cover chips, Trump has issued an ultimatum to TSMC.
Speaking at a Republican National Committee event, Trump stated that if TSMC does not build a factory in the US, it will have to pay a 100% tax. He also criticized former President Joe Biden's $6.6 billion subsidy for TSMC's semiconductor plant in the US, stating, "Semiconductor companies don't need money."