Adobe-dən təhsil sahəsinə yeni Sİ həlli: “Acrobat Spaces”
Adobe tələbələr üçün yeni süni intellekt əsaslı platformasını təqdim edib. “Acrobat Spaces” adlanan bu alət təqdimat və dərs materiallarının hazırlanmasını daha asan və sürətli etməyi hədəfləyir. Platforma tamamilə pulsuzdur və istifadəçilər qeydiyyatdan keçmədən də ondan yararlana bilirlər.
7 aprel 2026-cı il tarixində təqdim olunan Acrobat Spaces, dərs qeydləri, PDF sənədlər, təqdimat faylları, Excel cədvəlləri, linklər, hətta əl yazısı qeydlər və səs yazılarını analiz edərək vahid rəqəmsal təhsil mühiti yaradır. Bu sistem sayəsində tələbələr mövcud materiallarını qısa müddətdə fləşkartlara, zehin xəritələrinə, testlərə və öyrənmə bələdçilərinə çevirə bilirlər.
Platforma həmçinin Adobe Express dəstəyi ilə redaktə edilə bilən təqdimatlar hazırlamaq imkanı təqdim edir. Bundan əlavə, tətbiqə ötən ay əlavə olunan iki nəfərlik süni intellekt podkast funksiyası da burada mövcuddur. Bu xüsusiyyət istifadəçilərə mürəkkəb mövzuları dialoq formatında dinləyərək daha asan mənimsəməyə kömək edir.
Acrobat Spaces, tələbələr üçün avtomatik məzmun yaradılmasını təmin edən NotebookLM, Goodnotes və Turbo AI kimi platformalarla rəqabət aparır. Adobe rəqabətdə üstünlük qazanmaq üçün alətə ayrıca veb-sayt üzərindən giriş imkanı təqdim edib və qeydiyyat tələbi qoymayıb.
Şirkət süni intellektin cavablarını yalnız yüklənmiş sənədlərlə məhdudlaşdıraraq səhv ehtimalını minimuma endirməyi planlaşdırır. Layihənin hazırlanması zamanı Harvard University, University of California Berkeley və Brown University kimi nüfuzlu universitetlərin yüzlərlə tələbəsi ilə əməkdaşlıq edilib.
Adobe Təhsil Bölməsinin vitse-prezidenti Charlie Miller bildirib ki, tələbələr artıq sənədləri oxumaq üçün Acrobat-dan geniş istifadə edirlər. Onun sözlərinə görə, əsas məqsəd tələbələrin müxtəlif platformalar arasında sənəd daşımaqla vaxt itirməsinin qarşısını almaq və bütün öyrənmə prosesini vahid mərkəzdə birləşdirərək məhsuldarlığı artırmaqdır.

Adobe has introduced a new artificial intelligence-based platform for students. Called “Acrobat Spaces,” the tool aims to make it easier and faster to create presentations and course materials. The platform is completely free and users can use it without registering.
Launched on April 7, 2026, Acrobat Spaces creates a unified digital learning environment by analyzing lecture notes, PDF documents, presentation files, Excel spreadsheets, links, and even handwritten notes and audio recordings. Thanks to this system, students can quickly convert their existing materials into flashcards, mind maps, tests, and study guides.
The platform also offers the ability to create editable presentations with Adobe Express support. In addition, the application added a two-person AI podcast function last month. This feature helps users learn complex topics more easily by listening to them in a dialogic format.
Acrobat Spaces competes with platforms such as NotebookLM, Goodnotes, and Turbo AI, which provide automatic content creation for students. Adobe has made the tool accessible through a separate website to gain an edge over the competition and has not required registration.
The company plans to minimize the possibility of errors by limiting the AI's responses to uploaded documents only. During the development of the project, hundreds of students from prestigious universities such as Harvard University, University of California Berkeley and Brown University were collaborated.
Students are already using Acrobat extensively to read documents, said Charlie Miller, vice president of Adobe Education. According to him, the main goal is to prevent students from wasting time carrying documents between different platforms and to increase productivity by unifying the entire learning process in a single center.