Adobe, OpenAI və Google-un süni intellekt modellərini Firefly tətbiqinə əlavə edir
Photoshop və Premiere-in sahibi Adobe şirkəti (ADBE.O), vizual yaradıcılıq sahəsində istifadə olunan Firefly tətbiqini daha da gücləndirir. Şirkət açıqlamasında bildirdi ki, Firefly tətbiqinə OpenAI və Alphabet-in Google şirkətinə məxsus süni intellekt modelləri inteqrasiya ediləcək və tətbiq artıq mobil cihazlarda da əlçatan olacaq.
Adobe, Kaliforniyanın San Xose şəhərində yerləşən və 2023-cü ildən bəri Firefly xidməti çərçivəsində öz süni intellekt modellərini inkişaf etdirərək istifadəçilərə şəkil və video yaradılması imkanı təqdim edir. Şirkət bu müddət ərzində yaradılmış məzmunun kommersiya baxımından təhlükəsiz olduğunu və hüquqi məsuliyyət riski daşımadığını vəd etmişdi.
İndi isə Adobe, OpenAI-nin GPT şəkil generasiya texnologiyası, Google-un Imagen 3 və Veo 2 modelləri, eləcə də Flux 1.1 Pro daxil olmaqla bir neçə üçüncü tərəf modelini Firefly istifadəçilərinə təqdim etdiyini açıqlayıb. Bununla yanaşı, Adobe özünün yeni nəsil Firefly modelini də istifadəyə verib. Şirkət yaxın aylarda fal.ai, Luma və Runway kimi tərəfdaşlardan modellər əlavə etməyi planlaşdırır.
Adobe-nin Rəqəmsal Media üzrə baş texnologiya direktoru Ely Greenfield-in sözlərinə görə, bəzi istifadəçilər kommersiya təhlükəsizliyinə üstünlük verərək yalnız Firefly modellərindən istifadə etsələr də, ideya mərhələsində olan yaradıcılar üçün digər modellərlə sınaqlar keçirmək maraqlı ola bilər. “Biz bu seçimi istifadəçilərə təqdim edirik,” – deyə Greenfield bildirib.
Firefly vasitəsilə yaradılan məzmun asanlıqla Photoshop kimi digər Adobe tətbiqlərinə köçürülə biləcək. Adobe, bu modellərdən istifadə üçün ödənişin kredit sistemi ilə həyata keçiriləcəyini açıqlasa da, gəlirin Adobe və üçüncü tərəf model təminatçıları arasında necə bölüşdürüləcəyini hələ açıqlamayıb.
Bu addım Adobe-nin süni intellekt sahəsində rəqabətədavamlılığını artırmaq və yaradıcılıq alətlərini daha çevik hala gətirmək strategiyasının bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.

Adobe adds OpenAI and Google's artificial intelligence models to the Firefly app
Adobe, the owner of popular creative software such as Photoshop and Premiere, is further strengthening its Firefly app, widely used in the field of visual creativity. In its recent announcement, the company revealed that AI models developed by OpenAI and Google's parent company Alphabet will now be integrated into the Firefly app, which will also become available on mobile devices.
Based in San Jose, California, Adobe has been developing its own AI models within the Firefly service since 2023. These models allow users to generate images and video content, and the company has promised that content created with its models will be commercially safe and legally risk-free.
Now, Adobe has announced that it will offer several third-party models to Firefly users, including OpenAI’s GPT-based image generation technology, Google’s Imagen 3 and Veo 2 models, as well as Flux 1.1 Pro. Additionally, Adobe has released a new generation of its proprietary Firefly model. In the coming months, the company plans to integrate models from other partners such as fal.ai, Luma, and Runway.
According to Ely Greenfield, Adobe’s Chief Technology Officer for Digital Media, while many users prefer Adobe’s own Firefly models due to their commercial safety, others who are in the ideation phase of their projects are interested in experimenting with different models. “We’re offering that choice to our users,” Greenfield stated.
Content generated in Firefly can be easily transferred to other Adobe apps like Photoshop with just a few clicks. Adobe also noted that users will be able to pay for third-party model usage through the same credit system used for Adobe’s own models, though the company did not disclose how revenue would be shared with third-party providers.
This move is seen as part of Adobe’s broader strategy to stay competitive in the AI space and make its creative tools more flexible and powerful for users.