Alibaba, özünün süni intellektlə təchiz edilmiş "Quark AI Glasses" ağıllı eynəklərinin qiymətini açıqlayıb. Şirkət bu cihazları 2025-ci ilin yayında elan etmişdi və indi 2025-ci ilin oktyabrın 24-dən etibarən "Tmall" ticarət platformasında ilkin sifarişlərə başlayacağını bildirib.
Eynəklərin satış qiyməti 4699 Çin yuanı (təxminən 660 ABŞ dolları) təşkil edir. Bununla belə, endirimlər nəzərə alındıqda, ilkin sifariş qiyməti 3999 yuana (təxminən 561 ABŞ dolları) düşəcək. Cihazların müştərilərə çatdırılmasına isə 2025-ci ilin dekabr ayında başlanması planlaşdırılır.
"Quark AI Glasses" "Alibaba"nın "Qwen" dil modelinə və "Quark AI" köməkçisinə əsaslanaraq işləyir. Bu ağıllı eynəklər zəngləri dəstəkləyir, real vaxt rejimində tərcümə edə bilir, musiqi dinləməyə, görüşləri transkripsiya etməyə imkan verir və daxili kamera ilə təchiz olunub. Mütəxəssislər "Alibaba"nın bu cihazını "Meta"nın "Ray-Ban" ağıllı eynəklərinə və "Xiaomi"nin 2025-ci ilin iyununda elan etdiyi oxşar məhsula cavab olaraq bazara çıxardığını qeyd edirlər.

Alibaba has officially introduced its AI-powered “Quark AI Glasses” and announced their pricing. The company first unveiled the device in summer 2025 and stated that pre-orders will begin on the Tmall e-commerce platform starting October 24, 2025.
The glasses are priced at 4,699 Chinese yuan (approximately USD 660), with an initial discounted pre-order price of 3,999 yuan (around USD 561). Shipments to customers are expected to start in December 2025.
The Quark AI Glasses operate using Alibaba’s Qwen language model and Quark AI assistant. They support calls, real-time translation, music playback, meeting transcription, and feature a built-in camera. Experts note that Alibaba’s device is positioned as a competitor to Meta’s Ray-Ban smart glasses and Xiaomi’s similar product announced in June 2025.