Microsoft şirkəti Copilot çat-botunun səsli rejimi üçün nəzərdə tutulmuş yeni virtual köməkçi Mico'nu istifadəyə verdiyini elan edib. The Verge-in yazdığına görə, animasiyalı kürə formasında olan bu personaj istifadəçinin dediklərinə reaksiya verir. Microsoft Mico'nu bir neçə aylıq sınaqdan sonra artıq Copilot'un səsli rejimində ilkin olaraq aktivləşdirir, lakin istifadəçilərin istədikləri zaman bu personajı deaktiv etmək imkanı var.
Microsoft'un açıqlamasına görə, virtual köməkçi istifadəçi ilə ünsiyyət qurarkən "canlı emosiyalar" göstərir və danışığın mövzusundan asılı olaraq "üz" ifadəsini dəyişir. Başlanğıcda Mico yalnız ABŞ, Böyük Britaniya və Kanada istifadəçilərinin istifadəsinə veriləcək. Köməkçi Copilot'dakı yaddaş funksiyasından yararlanaraq, istifadəçi haqqında məlumatları və onun tapşırıqlarını yadda saxlayır ki, daha fərdiləşdirilmiş və şəxsi qarşılıqlı əlaqə yaradılsın.
Şirkət, həmçinin Mico'nu interaktiv repetitora çevirən "Learn Live" (Canlı Öyrən) rejimini də əlavə edib. Bu rejim aktiv olduqda, köməkçi hazır cavablar vermir, əksinə, interaktiv lövhələr və vizual ipucular vasitəsilə istifadəçini müəyyən anlayışları müstəqil şəkildə dərk etməyə istiqamətləndirir. Mico'nun təqdimatı Microsoft'un Copilot üçün tanınan, daimi bir "şəxsiyyət" yaratmaq strategiyasına tam uyğundur. Microsoft AI'ın rəhbəri Mustafa Süleyman daha əvvəl bildirmişdi ki, Copilot'un sabit bir kimliyi və davamlı iştirakı olacaq.

24 October 2025 13:27
Microsoft has announced the launch of Mico, a new virtual assistant designed for the voice mode of Copilot. According to The Verge, this animated, globe-shaped character reacts to what users say. After several months of testing, Microsoft is now enabling Mico in Copilot’s voice mode, with users having the option to deactivate the assistant at any time.
The company explains that Mico displays “live emotions” during interactions, changing its facial expressions based on the conversation’s context. Initially, Mico will be available only to users in the U.S., U.K., and Canada. Leveraging Copilot’s memory feature, Mico can remember user information and tasks to provide a more personalized and interactive experience.
Microsoft has also introduced the “Learn Live” mode, which turns Mico into an interactive tutor. Instead of giving direct answers, Mico guides users to independently understand concepts using interactive boards and visual cues. The introduction of Mico aligns with Microsoft’s strategy of creating a consistent, recognizable personality for Copilot. Mustafa Suleyman, Microsoft’s AI chief, previously stated that Copilot will have a stable identity and ongoing presence.