Alibaba Qwen Chat süni intellekt botuna “Deep Research” funksiyasını əlavə edib
Alibaba texnologiya nəhəngi, Qwen Chat adlı süni intellekt əsaslı söhbət botuna yeni “Deep Research” (Dərin Tədqiqat) funksiyasını əlavə etdiyini elan edib. Bu funksiya istifadəçilərə yeni mövzuları daha dərindən öyrənməyə imkan verir. Sistem 10-dan çox mənbəni analiz edir və istifadəçiyə nəticələri əhatəli hesabat formasında təqdim edir.
Qwen Chat-də bu funksiyanı aktivləşdirmək üçün istifadəçi əvvəlcə araşdırmaq istədiyi mövzunu təqdim edir, sonra isə botun verdiyi suallara cavab verir. Bot isə topladığı məlumatları həm söhbət formatında, həm də PDF sənədi şəklində təqdim edir. Məsələn, Çin mediasının məlumatına görə, Qwen Chat Yaponiya Edo dövrü qravüraları barədə 11 səhifəlik hesabat hazırlayıb.
Bununla belə, bəzi texniki çətinliklər müşahidə olunub. Redaktorların apardığı sınaqlarda bot bəzi hallarda boş və ya istinadsız mənbələr əlavə edib. Həmçinin, beyin fəaliyyətini yaxşılaşdıran vitaminlər mövzusunda sorğu zamanı Qwen Chat həm rus, həm də ingilis dillərində tədqiqatı yarımçıq saxlayaraq cavab verməkdə çətinlik çəkib.
Bu tip "Deep Research" funksiyaları artıq digər qabaqcıl texnoloji şirkətlərdə də tətbiq olunmağa başlayıb. OpenAI şirkəti bu rejimi 3 fevral 2025-ci il tarixində təqdim edib. O3 modelinə əsaslanan bu funksiya pullu versiyada çox səhifəli hesabatlar hazırlayır. Aprel ayında isə o4-mini modelinə əsaslanan, sadələşdirilmiş və pulsuz versiya istifadəyə verilib.
Oxşar tədqiqat rejimləri hal-hazırda İlon Maska məxsus xAI şirkətinin Grok, Google-un Gemini, Perplexity İA axtarış sistemində və Microsoft-un Copilot platformasında da mövcuddur.

Alibaba has added the “Deep Research” feature to its Qwen Chat AI bot
Alibaba, a technology giant, has announced the addition of a new “Deep Research” feature to its AI-powered chatbot, Qwen Chat. This feature enables users to explore new topics in greater depth. The system analyzes information from over 10 sources and presents the results in the form of a comprehensive report.
To activate this feature, users first specify the topic they wish to research, and then respond to further questions posed by the bot. Subsequently, Qwen Chat compiles the gathered data and delivers it both in a conversational format and as a PDF document. For example, according to Chinese media reports, Qwen Chat has prepared an 11-page report on Japanese Edo-period woodblock prints.
However, some technical issues have been observed. In tests conducted by editors, the bot occasionally included empty or unreferenced sources. Additionally, when queried about vitamins for enhancing brain function, Qwen Chat encountered difficulties; in both Russian and English queries, the research process was left incomplete, and the bot failed to produce a full response.
Similar “Deep Research” functionalities have also begun to be implemented by other leading technology companies. OpenAI, for instance, introduced this mode on February 3, 2025. Based on the O3 model, the paid version of the feature generates multi-page reports, while a simplified free version based on the O4-mini model was launched in April.
Comparable research modes are currently available in xAI’s Grok, Google’s Gemini, the Perplexity AI search engine, and Microsoft’s Copilot platform.