AMB xüsusi tənzimləmə rejimini təqdim etdi
May ayının 1-dən başlayaraq 31-nə qədər Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) xüsusi tənzimləmə rejimində iştirak üçün müraciətləri qəbul edəcək.
Bu barədə Azərbaycan Mərkəzi Bankının Baş direktoru Fərid Osmanov yeni rejimin təqdimat mərasimində bildirib.
“Requlyator baxışı maliyyə bazarlarında tənzimləyici olmaqla yanaşı maliyyə sisteminə innovasiyaların gətirilməsi və nəticədə maliyyə inkulizivliyinin genişləndirilməsi, artırılması, daha çox maliyyə xidmətlərinin rəqəmsal kanallar vasitəsilə əhatə dairəsinə artırılması, risk qiymətləndirilməsinin aparılması, risk qiymətləndirilməsinin aparılması və yekun nəticədə maliyyə sabitliyinin qorunaraq bərqərar olması məsələləri bizim ən aktual məsələlərimizdəndir.” deyə o bildirib.
AMB-nin Maliyyə texnologiyaları və innovasiyalar şöbəsinin rəisi Sahib Həsənov isə xüsusi tənzimləmə rejiminə təqdim ediləcək innovativ məhsullar, onların meyarları, seçim prosesi və istiqaməti barəsində məlumat verib.
Mərkəzi Bank tərəfindən yaradılan xüsusi tənzimləmə rejimi maliyyə institutları və FinTech təşkilatlarının innovativ maliyyə xidmətlərinin müəyyən edilmiş müddət və nəzarəti altında real müştərilərlə sınaqdan keçirilməsinə, xidmətin bazarda tətbiqi müddətinin daha da sürətləndirilməsinə, onun rəqabətə davamlılığının artırılmasına və bir sıra maneələrin aradan qaldırılmasına imkan yaradır.

CBA special regulatory regime
From May 1 to May 31, the Central Bank of Azerbaijan (CBA) will accept applications for participation in the special regulatory regime.
The General Director of the Central Bank of Azerbaijan, Farid Osmanov, said this at the presentation ceremony of the new regime.
"In addition to being a regulator in the financial markets, the regulator's view is to bring innovations to the financial system and, as a result, expand and increase financial inclusiveness, increase the scope of more financial services through digital channels, conduct risk assessment, conduct risk assessment, and ultimately protect and establish financial stability, our most urgent issues is one of our issues." he said.
Sahib Hasanov, head of the Financial Technologies and Innovations Department of CBA, provided information about the innovative products to be submitted to the special regulatory regime, their criteria, selection process and direction.
The special regulatory regime created by the Central Bank allows financial institutions and FinTech organizations to test innovative financial services with real customers under the specified period and control, to further accelerate the period of application of the service in the market, to increase its competitiveness and to eliminate a number of obstacles.