Azərbaycanın üzvlüyü ilə türk dünyası üçün “Türk İnvestisiya Fondu” qurulub
Türk İnvestisiya Fondunun Türk İnvestisiya Fondu Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlıq çərçivəsində fəaliyyətə başlayıb və gücləndirilib.
Gözlənilir ki, Türk dövlətləri 1,9 trilyon dollarlıq iqtisadi böyüklüyə çataraq dünya iqtisadiyyatında mühüm yer qazanacaq. Türk Dünyası 2040 Vizyon Sənədi çərçivədə Türk İnvestisiya Fondunun yaradılmasında ən böyük məqsəd Türk Dövlətləri arasında iqtisadi və ticari əlaqələrin inkişafını təmin etməkdir. 500 milyon dollar nizamnamə kapitalı ilə Türkiyə İnvestisiya Fondu həm dövlət, həm də özəl sektor investisiyalarımızı sürətləndirəcək.
Bundan əlavə, Fond bir çox sahələrdə layihələrə texniki dəstək verəcək. Fond KOB-ların böyüməsində və infrastruktur, bərpa olunan enerji, kənd təsərrüfatı və turizm kimi bir çox sahədə investisiyaların artırılmasında mühüm rol oynayacaq və davamlı iqtisadi inkişafa töhfə verəcək.
Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin müavini Elnur Əliyev də Azərbaycanın Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığın davam etdirilməsinə böyük əhəmiyyət verdiyini bildirib və Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrlə bütün sahələrdə qarşılıqlı maraqların və əlaqələrin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Əliyev Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Türk Dövlətləri Təşkilatının Azərbaycanın əsas beynəlxalq təşkilatı olduğunu vurğuladığını xatırladıb.
Azərbaycanın Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərlə ticarət dövriyyəsində əvvəlki illə müqayisədə təqribən 24 faiz artım olduğunu deyən Elnur Əliyev “Xüsusi vurğulamaq istərdim ki, süni intellekt sektorunun inkişafı və ölkənin rəqabət qabiliyyətini təmin etmək üçün innovasiya və innovativ layihələrin həyata keçirilməsinə dəstək bizim əsas prioritetlərimizdən biri olmalıdır." deyib.

"Turkish Investment Fund" was established for the Turkic world with the membership of Azerbaijan
The Turkish Investment Fund of the Turkish Investment Fund was launched and strengthened within the framework of cooperation within the Organization of Turkic States.
It is expected that the Turkish states will gain an important place in the world economy by reaching an economic size of 1.9 trillion dollars. In the framework of the Turkish World 2040 Vision Document, the main goal of establishing the Turkish Investment Fund is to ensure the development of economic and commercial relations between the Turkish States. Turkey Investment Fund with its authorized capital of 500 million dollars will accelerate both our public and private sector investments.
In addition, the Fund will provide technical support to projects in many areas. The fund will play an important role in the growth of SMEs and increase investments in many areas such as infrastructure, renewable energy, agriculture and tourism and will contribute to sustainable economic development.
Azerbaijan's Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev also said that Azerbaijan attaches great importance to the continuation of cooperation within the framework of the Organization of Turkic States and emphasized the importance of strengthening mutual interests and relations with the member countries of the Organization of Turkic States in all fields.
Aliyev reminded that the President of Azerbaijan Ilham Aliyev emphasized that the Organization of Turkic States is the main international organization of Azerbaijan.
Elnur Aliyev said that Azerbaijan's trade turnover with member states of the Organization of Turkic States has increased by approximately 24 percent compared to the previous year. said.