AMD təxminən 665 milyon dollar dəyərində tam nağd əməliyyatla Avropanın ən böyük özəl süni intellekt laboratoriyası olan Silo AI-ni əldə etmək üçün qəti razılaşmanın imzalandığını elan edib.
Müqavilə şirkətin açıq standartlara əsaslanan və qlobal süni intellekt ekosistemi ilə güclü tərəfdaşlıq əsasında ucdan-uca süni intellekt həlləri təqdim etmək strategiyasında daha bir mühim addımdır.
Finlandiyanın Helsinki şəhərində yerləşən, Avropa və Şimali Amerikada əməliyyatları olan Silo AI müştərilərə süni intellektni tez və asanlıqla öz məhsullarına, xidmətlərinə və əməliyyatlarına inteqrasiya etməyə kömək edən, süni intellektə əsaslanan həllər üzrə ixtisaslaşmışdır.
Onların işi Allianz, Philips, Rolls-Royce və Unilever kimi müştərilərlə müxtəlif bazarları əhatə edir. Silo AI həmçinin SiloGen model platformasına əlavə olaraq AMD platformalarında Poro və Viking kimi ən müasir açıq mənbəli çoxdilli LLM-lər yaradır.
“Silo AI-də bizim missiyamız əvvəldən süni intellekt sahəsində qabaqcıl şirkət qurmaq olub. Bu günki elan bu axtarışda məntiqli növbəti addımdır, çünki biz süni intellekt hesablamalarının gələcəyini formalaşdırmaq üçün AMD ilə güclərimizi birləşdiririk”, - deyə Silo AI-nin baş direktoru və həmtəsisçisi Peter Sarlin bildirib.
“Bizim uğurlu süni intellekt məhsulları yaratmaq və müştərilərimizə dəyər təqdim etmək üzrə köklü keçmişimiz var.
Təsirimizi daha da genişləndirmək və bu gün süni intellektin geniş miqyasda tətbiqi ilə ən mürəkkəb problemləri həll edən korporativ həllər və süni intellekt modellərini inkişaf etdirmək üçün AMD-nin bir hissəsi olmağı səbirsizliklə gözləyirik.”
Silo AI-nin baş direktoru və həmtəsisçisi Peter Sarlin, AMD-nin baş vitse-prezidenti Vamsi Boppana hesabat verərək, AMD Süni İntellekt Qrupunun bir hissəsi olaraq Silo AI komandasına rəhbərlik etməyə davam edəcək. Satınalmanın 2024-cü ilin ikinci yarısında başa çatacağı gözlənilir.
AMD-nin Süni İntellekt Qrupunun baş vitse-prezidenti Vamsi Boppana, “Hər bir sənayedə müəssisələr öz unikal biznes ehtiyacları üçün süni intellekt həlləri hazırlamaq və tətbiq etmək üçün sürətli və effektiv yollar axtarırlar” deyib.
“Silo AI-nin etibarlı süni intellekt ekspertlərindən ibarət komandası və liderlik süni intellekt modelləri və həlləri, o cümlədən AMD platformalarında qurulmuş ən müasir LLM-lər inkişaf etdirən sübut edilmiş təcrübə süni intellekt strategiyamızı daha da sürətləndirəcək və süni intellekt həllərinin qurulmasını və sürətli tətbiqini inkişaf etdirəcək. ”

AMD has announced that it has entered into a definitive agreement to acquire Silo AI, Europe's largest private artificial intelligence laboratory, in an all-cash transaction valued at approximately $665 million.
The agreement is another important step in the company's strategy to provide end-to-end AI solutions based on open standards and strong partnerships with the global AI ecosystem.
Based in Helsinki, Finland, with operations in Europe and North America, Silo AI specializes in AI-based solutions that help customers quickly and easily integrate AI into their products, services and operations.
Their work spans a variety of markets with clients such as Allianz, Philips, Rolls-Royce and Unilever. Silo AI also creates state-of-the-art open source multilingual LLMs such as Poro and Viking on AMD platforms in addition to the SiloGen model platform.
“At Silo AI, our mission from the beginning has been to build a pioneering company in the field of artificial intelligence. Today's announcement is the logical next step in that quest as we join forces with AMD to shape the future of AI computing,” said Peter Sarlin, CEO and co-founder of Silo AI.
“We have a strong track record of building successful AI products and delivering value to our customers.
We look forward to being a part of AMD to further expand our impact and develop enterprise solutions and AI models that solve the most complex problems with the widespread adoption of AI today.”
Silo AI CEO and co-founder Peter Sarlin will continue to lead the Silo AI team as part of the AMD Artificial Intelligence Group, reporting to AMD Senior Vice President Vamsi Boppan. The acquisition is expected to close in the second half of 2024.
"Enterprises in every industry are looking for fast and efficient ways to develop and deploy AI solutions for their unique business needs," said Vamsi Boppana, senior vice president of AMD's Artificial Intelligence Group.
"Silo AI's team of trusted AI experts and proven track record developing leadership AI models and solutions, including state-of-the-art LLMs built on AMD platforms, will further accelerate our AI strategy and drive the building and rapid deployment of AI solutions . "