ABŞ-ın Texas ştatının Baş Prokurorluğu WhatsApp və onun sahibi olan Meta şirkətinə qarşı məhkəmə iddiası qaldırıb. İddiada messencerin yazışmaların məxfiliyi və şifrələnməsi ilə bağlı istifadəçiləri yanlış məlumatlandırdığı bildirilir.
Reuters-in məlumatına görə, iddiada qeyd olunur ki, WhatsApp əməkdaşlarının “demək olar ki, bütün” şəxsi yazışmalara çıxışı ola bilərdi. Halbuki şirkət istifadəçilərə mesajların tam şifrələndiyini və təhlükəsiz olduğunu bildirirdi.
Texasın baş prokuroru Ken Pakston bildirib ki, “WhatsApp öz xidmətlərini təhlükəsiz və şifrələnmiş kimi təqdim edir, lakin bu vədləri yerinə yetirmir”.
İddiada həmçinin Meta-nın şifrələnməmiş WhatsApp mesajlarına çıxış əldə edə biləcəyi ilə bağlı federal araşdırmalar haqqında mediada yayılan xəbərlərə də istinad edilir.
Texas Baş Prokurorluğu məhkəmə vasitəsilə Meta və WhatsApp-a ştat sakinlərinin mesajlarına onların razılığı olmadan giriş əldə etməyi qadağan etməyi, həmçinin şirkətlərə qarşı maliyyə cərimələri tətbiq olunmasını tələb edir.
Meta isə ittihamları rədd edib. Şirkət nümayəndəsi bildirib ki, WhatsApp istifadəçilərin şifrələnmiş mesajlarına çıxış imkanına malik deyil və məhkəmə iddiasındakı arqumentlər həqiqəti əks etdirmir.
Telegram-ın qurucusu Pavel Durov məsələ ilə bağlı açıqlamasında WhatsApp-ın şifrələmə siyasətini “böyük aldatma” adlandırıb:
“İndi WhatsApp-ın qurucusunun istifadəçilərin məxfiliyini satdığını deyərkən nəyi nəzərdə tutduğunu anlayırıq. Özünüzü qoruyun — Telegram istifadə edin”, — deyə Durov bildirib.
Durov burada, ehtimal ki, WhatsApp-ın həmtəsisçisi Brayan Ektonun 2018-ci ildə Forbes-ə verdiyi müsahibədə söylədiyi fikrə istinad edib. Ekton 2014-cü ildə WhatsApp-ın Facebook-a (indiki Meta) satılmasını belə şərh etmişdi:
“Mən istifadəçilərimin məxfiliyini daha böyük qazanc naminə satdım. Bu seçim idi və mən kompromisə getdim”.
Qeyd edək ki, Texas hakimiyyəti bundan əvvəl də Netflix-ə qarşı istifadəçiləri, o cümlədən uşaqları izləmək iddiası ilə məhkəmə işi açmışdı.

America itself sued WhatsApp
The US Attorney General's Office in Texas has filed a lawsuit against WhatsApp and its owner, Meta, alleging that the messaging app misled users about the privacy and encryption of messages.
According to Reuters, the lawsuit alleges that WhatsApp employees had access to "almost all" of their private messages. The company, however, told users that messages were fully encrypted and secure.
Texas Attorney General Ken Paxton said that "WhatsApp presents its services as secure and encrypted, but does not deliver on those promises."
The lawsuit also cites media reports about federal investigations into whether Meta could access unencrypted WhatsApp messages.
The Texas Attorney General is seeking to block Meta and WhatsApp from accessing state residents' messages without their consent, as well as impose financial penalties on the companies.
Meta has denied the charges. A company representative said that WhatsApp does not have access to users' encrypted messages and that the arguments in the lawsuit do not reflect the truth.
Telegram founder Pavel Durov called WhatsApp's encryption policy a "big deception" in his statement on the matter:
"Now we understand what the founder of WhatsApp meant when he said that he was selling users' privacy. Protect yourself - use Telegram," Durov said.
Durov was probably referring to the opinion of WhatsApp co-founder Brian Acton in an interview with Forbes in 2018. Acton commented on the sale of WhatsApp to Facebook (now Meta) in 2014:
"I sold the privacy of my users for the sake of greater profit. It was a choice, and I made a compromise."
It should be noted that Texas authorities had previously filed a lawsuit against Netflix for allegedly tracking users, including children.