Anthropic 2026-cı ildə IPO çıxmağı planlaşdırır
Claude süni intellekt çat-botunun yaradıcısı Anthropic 2026-cı ildə ilkin səhmlərin yerləşdirilməsi (IPO) imkanlarını araşdırır. Məsələyə yaxın mənbələrin bildirdiyinə görə, şirkət artıq ABŞ-nin tanınmış hüquq firmalarından biri olan Uilson Sonsini ilə məsləhətləşmələrə başlayıb.
Uilson Sonsini 2022-ci ildən bəri Anthropic-ə hüquqi dəstək göstərir və əvvəllər Google, LinkedIn və Lyft kimi nəhənglərin IPO proseslərində iştirak edib.
Mənbələrdən biri bildirir ki, Anthropic investisiya bankları ilə də ilkin danışıqlar aparıb və IPO üçün tələb olunan daxili dəyişikliklərə start verib. Bununla belə, şirkətin hələlik anderrayter seçimi ilə bağlı münasibəti formalaşmayıb.
Məlumatçıların bir qismi 2026-cı ildə IPO-nun baş tutacağına şübhə ilə yanaşır. Anthropic isə açıqlamasında IPO-nun nə vaxt keçiriləcəyinin və ümumiyyətlə keçirilib-keçirilməyəcəyinin hələ müəyyən olunmadığını bildirib.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin oktyabrında Reuters OpenAI-nin 2027-ci ildə birjada listinqə çıxmağı planlaşdırdığı və potensial olaraq 1 trilyon dollara qədər qiymətləndirilə biləcəyi barədə xəbər yaymışdı. Lakin o vaxt OpenAI rəsmisi “IPO hazırda gündəmdə deyil” demişdi.

Anthropic plans to IPO in 2026
Anthropic, the creator of the Claude artificial intelligence chatbot, is exploring the possibility of an initial public offering (IPO) in 2026. According to sources familiar with the matter, the company has already begun consultations with Wilson Sonsini, one of the well-known US law firms.
Wilson Sonsini has been providing legal support to Anthropic since 2022 and has previously participated in the IPO processes of giants such as Google, LinkedIn and Lyft.
One of the sources said that Anthropic has also held preliminary talks with investment banks and has started internal changes required for an IPO. However, the company has not yet formed an attitude regarding the selection of an underwriter.
Some insiders are skeptical that an IPO in 2026 will take place. Anthropic, however, said in a statement that it has not yet been determined when the IPO will take place and whether it will take place at all.
Recall that in October 2025, Reuters reported that OpenAI planned to go public in 2027, potentially valuing it at up to $1 trillion. However, at the time, an OpenAI official said, "An IPO is not currently on the agenda."