Süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər arasında investor marağı kəskin şəkildə dəyişir. İkinci bazarda aparılan son qiymətləndirmələrə görə, Anthropic şirkətinin dəyəri artıq təxminən 1 trilyon dollar səviyyəsinə yüksəlib.
Business Insider-ə danışan investorlar bildiriblər ki, Anthropic səhmlərinə tələbat “ajiotaj” həddinə çatıb. Forge Global platformasının rəhbərinin sözlərinə görə, şirkətin bazar qiyməti 1 trilyon dollara yaxınlaşır. Hətta bəzi səhmdarlar öz paylarını 1,15 trilyon dollar qiymətləndirməsi ilə satışa çıxarmağa cəhd ediblər.
OpenHome startapının qurucusu Cessi Leymqruber də 22 aprel 2026-cı ildə X platformasında yazıb ki, “çox məşhur fondlardan biri” onun Anthropic-dəki payını 1,05 trilyon dollar qiymətləndirmə ilə almağı təklif edib.
Qeyd edək ki, şirkət son rəsmi maliyyələşmə raundunda – 2026-cı ilin fevralında – cəmi 380 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilmişdi. Sonrakı sürətli artım isə əsasən Pentaqonla yaşanan gərginlik və Anthropic-in təqdim etdiyi yeni Claude Mythos modelinin böyük maraq doğurması ilə əlaqələndirilir. Şirkət bu modelin minlərlə “zero-day” zəifliyi aşkar etdiyini iddia edir.
Digər tərəfdən, OpenAI səhmlərinə marağın zəiflədiyi bildirilir. Forge Global məlumatına görə, şirkətin qiymətləndirilməsi hazırda təxminən 880 milyard dollar səviyyəsindədir. Bəzi alıcılar isə səhmləri daha aşağı — 852 milyard dollardan da az qiymətləndirmə ilə almağa çalışır.
Bloomberg daha əvvəl də qeyd etmişdi ki, investor diqqəti tədricən OpenAI-dən uzaqlaşaraq Anthropic-ə yönəlir. Aprelin ortalarında yayılan məlumatlara görə, Anthropic şirkəti hətta 800 milyard dollar qiymətləndirmə ilə yeni investisiya təklifi də alıb.
Beləliklə, süni intellekt bazarında rəqabət daha da kəskinləşir və investorların prioritetləri sürətlə dəyişir.

Anthropic's value reaches $1 billion
Investor sentiment is changing dramatically among AI companies. According to recent secondary market valuations, Anthropic is now worth nearly $1 trillion.
Investors speaking to Business Insider said that demand for Anthropic shares has reached “hype.” According to the head of the Forge Global platform, the company’s market value is approaching $1 trillion. Some shareholders have even tried to sell their shares at a valuation of $1.15 trillion.
Jesse Leimgruber, founder of the OpenHome startup, also wrote on the X platform on April 22, 2026, that “one of the very famous funds” offered to buy his stake in Anthropic at a valuation of $1.05 trillion.
Note that the company was valued at only $380 billion in its last official financing round – in February 2026. The subsequent rapid growth is largely due to tensions with the Pentagon and the great interest in the new Claude Mythos model presented by Anthropic. The company claims that this model has detected thousands of “zero-day” vulnerabilities.
On the other hand, interest in OpenAI shares is reportedly weakening. According to Forge Global, the company’s valuation is currently at about $880 billion. Some buyers are trying to buy shares at a lower valuation — less than $852 billion.
Bloomberg has previously noted that investor attention is gradually shifting away from OpenAI and towards Anthropic. According to information released in mid-April, Anthropic even received a new investment offer with a valuation of $800 billion.
Thus, competition in the artificial intelligence market is becoming more intense and investors’ priorities are changing rapidly.