Sİ əsaslı İslam bankçılığı təqdim edən özbək startapı 100 milyon dollar investisiya cəlb etdi
IMAN Holding süni intellekt əsaslı İslam bankçılığı platformasını genişləndirmək üçün 100 milyon ABŞ dolları həcmində investisiya cəlb etdiyini açıqlayıb. Dubayda elan olunan bu qərar şirkətin beynəlxalq bazarlara çıxış strategiyasının bir hissəsi kimi qiymətləndirilir və əsas diqqət Körfəz ölkələrinə yönəlib. Şirkətin təsisçisi və baş icraçı direktoru Rüstəm Rəhmətov bildirib ki, ənənəvi bank sistemlərinin əsas problemi əlçatanlıq deyil, onların insanların ehtiyaclarını anlamaq üçün qurulmamasıdır. Onun sözlərinə görə, gələcəyin bankçılığı istifadəçini daha yaxşı anlayan sistemlər üzərində qurulacaq.
IMAN tərəfindən hazırlanan platforma adi bank tətbiqlərindən fərqli olaraq istifadəçilərin maliyyə davranışlarını analiz edir, real vaxt rejimində qərarlar verir və fərdiləşdirilmiş maliyyə tövsiyələri təqdim edir. Bu sistem həm də şəriət qaydalarına uyğun maliyyə xidmətlərini özündə birləşdirir. Platformanın əsas yeniliklərindən biri “Aisha” adlı süni intellekt köməkçisidir ki, bu da istifadəçilərlə təbii dil vasitəsilə ünsiyyət quraraq onlara maliyyə məsələlərində dəstək göstərir və qərarvermə prosesini asanlaşdırır.
2020-ci ildə yaradılan IMAN Holding hazırda Mərkəzi Asiyada fəaliyyət göstərir və artıq 1 milyondan çox istifadəçiyə xidmət edir. Şirkət 100 milyon dollardan artıq aktivləri idarə edir və 2026-cı ilin sonuna qədər bu göstəricini 250 milyon dollara çatdırmağı planlaşdırır. Bu günə qədər isə müxtəlif beynəlxalq investorlar tərəfindən 10 milyon dollardan çox vəsait cəlb edilib.
Şirkət bildirir ki, yeni investisiya süni intellekt infrastrukturu və məhsulların inkişafına, həmçinin tam lisenziyalı İslam bankının yaradılmasına və beynəlxalq genişlənməyə yönəldiləcək. IMAN rəhbərliyi hesab edir ki, gələcəkdə istifadəçilər ənənəvi bank xidmətlərindən daha çox ağıllı, etik və fərdiləşdirilmiş maliyyə həllərinə üstünlük verəcək.

IMAN Holding has announced that it has attracted an investment of 100 million US dollars to expand its artificial intelligence-based Islamic banking platform. The decision, announced in Dubai, is considered part of the company's strategy to enter international markets and is focused on the Gulf countries. The company's founder and CEO Rustam Rahmatov said that the main problem of traditional banking systems is not accessibility, but that they are not built to understand people's needs. According to him, the banking of the future will be built on systems that better understand the user.
Unlike conventional banking applications, the platform developed by IMAN analyzes users' financial behavior, makes decisions in real time and provides personalized financial recommendations. This system also integrates financial services in accordance with Sharia rules. One of the main innovations of the platform is an artificial intelligence assistant named "Aisha", which communicates with users through natural language, supports them in financial matters and facilitates the decision-making process.
Founded in 2020, IMAN Holding currently operates in Central Asia and already serves more than 1 million users. The company manages more than $100 million in assets and plans to increase this figure to $250 million by the end of 2026. To date, more than $10 million has been raised from various international investors.
The company says the new investment will be used to develop artificial intelligence infrastructure and products, as well as to establish a fully licensed Islamic bank and expand internationally. IMAN management believes that in the future, users will prefer smart, ethical and personalized financial solutions over traditional banking services.