ABŞ-da fəaliyyət göstərən maliyyə platforması Kalshi yaxın həftələrdə kriptovalyutalarla əlaqəli “perpetual futures” məhsullarını istifadəyə verməyi planlaşdırdığını açıqlayıb. Rəqibi Polymarket də beynəlxalq birjası üçün oxşar məhsul hazırladığını bildirib.
“Perpetual futures” müddətsiz və leverec (borc vəsaiti ilə ticarət) imkanına malik törəmə alətlərdir. Kalshi ilkin mərhələdə bitcoin və digər kriptovalyutalarla başlayacaq, daha sonra isə məhsul çeşidini xammal və digər aktivlərə doğru genişləndirməyi planlaşdırır. Şirkət təminat kimi ABŞ dollarını qəbul edəcək, gələcəkdə isə stabil kriptovalyutaların əlavə olunması nəzərdə tutulur.
Bu addım hər iki şirkətin kripto ticarəti sahəsində fəaliyyətini genişləndirməsi kimi qiymətləndirilir. Eyni zamanda, ABŞ-da tənzimləyici qurumların bu tip məhsullara nəzarət imkanlarını nəzərdən keçirdiyi bir dövrə təsadüf edir.
Polymarket-in məhsulunun ABŞ tənzimləyicilərinin nəzarətindən kənarda təqdim olunacağı bildirilir. Kalshi isə bu yaxınlarda ABŞ-da marja ilə ticarət üçün lisenziya əldə edib.

US-based financial platform Kalshi has announced plans to launch perpetual futures products for cryptocurrencies in the coming weeks. Its rival Polymarket has also said it is preparing a similar product for its international exchange.
Perpetual futures are derivatives that are perpetual and leveraged. Kalshi will initially launch with bitcoin and other cryptocurrencies, before expanding its product range to commodities and other assets. The company will accept US dollars as collateral, with stablecoins to be added in the future.
The move is seen as both companies expanding their crypto trading activities. It also comes as US regulators are considering regulating such products.
Polymarket’s product will reportedly be offered outside the control of US regulators. Kalshi recently obtained a US margin trading license.