Volkswagen Çində avtomobillərə Sİ agentləri əlavə edəcək
Alman avtomobil istehsalçısı Volkswagen 2026-cı ilin ikinci yarısından etibarən Çin bazarı üçün istehsal olunan yeni modellərə süni intellekt agentləri inteqrasiya edəcəyini açıqlayıb. Bu texnologiya şirkətin yalnız Çin üçün hazırlanmış elektron arxitekturası üzərində qurulacaq.
Şirkət bildirib ki, yeni sistem Çinli çip istehsalçısı Horizon Robotics ilə birgə hazırlanıb və adi səsli köməkçilərlə müqayisədə daha mürəkkəb tapşırıqları yerinə yetirə bilir.
Volkswagen Çin rəhbəri Ralf Brandstaetter-in sözlərinə görə, bu sistem restoran tapmaq, masa rezerv etmək, sürücünü həmin ünvana yönləndirmək və hətta parkinq təşkil etmək kimi funksiyaları yerinə yetirə biləcək.
Bu addım şirkətin Çin bazarında elektromobillər və proqram təminatı sahəsində yerli rəqiblərlə rəqabətdə geri qalmamaq cəhdinin bir hissəsidir. Eyni zamanda, qiymət təzyiqləri və inkişaf sürətinin artırılması tələbi də bu qərara təsir göstərir.
Volkswagen həmçinin 2030-cu ilə qədər Çində 20-dən çox elektrikləşdirilmiş avtomobil və ümumilikdə 50 yeni model təqdim etməyi planlaşdırır.

German carmaker Volkswagen has announced that it will integrate artificial intelligence agents into new models produced for the Chinese market from the second half of 2026. The technology will be built on the company’s electronic architecture developed exclusively for China.
The company said that the new system was developed in collaboration with Chinese chipmaker Horizon Robotics and can perform more complex tasks than conventional voice assistants.
According to Volkswagen China head Ralf Brandstaetter, the system will be able to perform functions such as finding restaurants, reserving tables, directing drivers to the address and even arranging parking.
The move is part of the company’s attempt to keep up with local competitors in the electric car and software market in China. At the same time, pricing pressures and the need to increase the speed of development are also influencing the decision.
Volkswagen also plans to introduce more than 20 electrified vehicles and a total of 50 new models in China by 2030.