Anthropic-in illik gəliri 30 milyard dollara çatdı
Anthropic 2026-cı ildə proqnozlaşdırılan illik gəlirinin 30 milyard dollara çatdığını açıqlayıb. Müqayisə üçün, bu göstərici 2025-ci ilin sonunda 9 milyard dollar, 2026-cı ilin martında isə təxminən 19 milyard dollar səviyyəsində qiymətləndirilirdi.
Şirkətin bildirdiyinə görə, 2026-cı ildə Claude xidmətlərinə tələbat əhəmiyyətli dərəcədə artıb. İllik 1 milyon dollardan çox xərc edən korporativ müştərilərin sayı 1000-ə çatıb, halbuki fevral ayında bu rəqəm 500 idi. Xüsusilə “Claude Code” alətinə maraq gəlirlərin artımında mühüm rol oynayıb.
Anthropic həmçinin Google və Broadcom ilə yeni razılaşma imzalayaraq böyük həcmdə hesablama gücü əldə edəcək. Bu infrastrukturun əsas hissəsinin ABŞ-da 2027-ci ildən etibarən istifadəyə verilməsi planlaşdırılır.
Bundan əlavə, şirkətin 2026-cı ilin oktyabrında IPO keçirməyi və təxminən 60 milyard dollar cəlb etməyi planlaşdırdığı bildirilir. Oxşar addımı ilin sonunadək OpenAI-nin də atacağı gözlənilir.

Anthropic's annual revenue reached $30 billion
Anthropic announced that its annual revenue forecast for 2026 reached $30 billion. For comparison, this figure was estimated at $9 billion at the end of 2025 and about $19 billion in March 2026.
According to the company, demand for Claude services increased significantly in 2026. The number of corporate customers spending more than $1 million annually reached 1,000, while in February this figure was 500. Interest in the “Claude Code” tool in particular played a significant role in the increase in revenue.
Anthropic will also acquire a large amount of computing power by signing new agreements with Google and Broadcom. The main part of this infrastructure is planned to be put into operation in the United States from 2027.
In addition, the company is reported to plan to hold an IPO in October 2026 and raise about $60 billion. OpenAI is expected to take a similar step by the end of the year.