Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin yeni tədris dalğasına qeydiyyat başladı
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin “Technion” Texnologiya İnstitutu ilə birgə təsis etdiyi Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi təlimlərin yeni dalğası üçün qeydiyyata start verib.
Bu tədris dalğasında da Mərkəz xüsusi imkan təqdim edir. Belə ki, təlim proqramı uğurla başa vuranlar arasında ən yüksək nəticə göstərən 5 məzun ölkə xaricində fəaliyyət göstərən qabaqcıl şirkətlərdə 1 aylıq təcrübə proqramına iştirak şansı qazanaraq öz bacarıqlarını real iş mühitində sınayacaq.
Təlimlərdən yararlanmaq üçün 17 yaşdan yuxarı, ingilis dili bilikləri və baza İKT bacarıqlarına malik olan Azərbaycan vətəndaşları müraciət edə bilərlər. Qeydiyyatdan keçmiş namizədlər növbəti mərhələdə ardıcıl olaraq imtahan və müsahibə proseslərinə cəlb olunacaqlar. Xarici mütəxəssislərin keçirəcəyi imtahanda namizədlərin məntiqi və analitik düşüncə qabiliyyəti, İKT üzrə bilik və bacarıqları, ingilis dili səviyyəsi yoxlanılacaq. Daha sonra müsahibəyə cəlb olunaraq bu mərhələni uğurla keçən 60 nəfər təlimlərdə tam təqaüdlü formada iştirak hüququ əldə edəcək. Hər bir mərhələ üzrə yalnız ən yüksək göstəricilərə sahib şəxslər sonrakı mərhələdə iştirak hüququ qazanacaqlar.
Proqram çərçivəsində “Red Team” (hücum) və “Blue Team” (müdafiə) olmaqla 2 qrup mütəxəssisin hazırlanması planlaşdırılır. Komandalar tədris müddətində simulyasiyalarda iştirak edərək bacarıqlarını inkişaf etdirəcəklər. Proqramı uğurla bitirənlərə “Technion” Texnologiya İnstitutunun rəsmi sertifikatı təqdim olunacaq.
Təlimlərdə iştirak etmək istəyən namizədlər linkə daxil olaraq qeydiyyatdan keçə bilərlər: https://bit.ly/4scOlOB
Qeydiyyat üçün son tarix 10 may 2026-cı ildir.
Qeyd edək ki, bu günə qədər Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin həyata keçirdiyi təlim proqramlarından 480 nəfər məzun olub, hazırda isə 60 nəfər bu sahədə təhsilini davam etdirir. Mərkəz tərəfindən eyni zamanda məzunların məşğulluq imkanlarının artırılması ilə bağlı da təşəbbüslər həyata keçirilir. Mərkəz məzunlarının işlə təmin olma göstəricisi 86%-dir. Mərkəzdə ixtisaslaşmış kadr hazırlığı ilə yanaşı, ali təhsil müəssisələrində tədrisin həyata keçirilməsi, kibermaarifləndirmə,  kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri üçün ixtisasartırma təlimləri, kibertəhlükəsizlik üzrə tədqiqat və araşdırma,yerli kibertəhlükəsizlik məhsullarının hazırlanmasına dəstəyin göstərilməsi istiqamətində də tədbirlər həyata keçirilir.

The Azerbaijan Cybersecurity Center, established by the Ministry of Digital Development and Transport, Innovation and Digital Development Agency in collaboration with the Technion Institute of Technology, has started registration for a new wave of trainings.
The Center is also offering a special opportunity in this training wave. Thus, the 5 graduates who have the highest results among those who successfully completed the training program will have the opportunity to participate in a 1-month internship program at leading companies operating abroad and test their skills in a real work environment.
Azerbaijani citizens over 17 years old, with English language skills and basic ICT skills can apply to benefit from the trainings. Registered candidates will be involved in the examination and interview processes in the next stage. The examination conducted by foreign experts will test the candidates' logical and analytical thinking skills, ICT knowledge and skills, and English language level. Then, 60 people who are involved in the interview and successfully pass this stage will be entitled to participate in the trainings on a full scholarship. Only those with the highest indicators in each stage will be entitled to participate in the next stage.
It is planned to train 2 groups of specialists within the program, namely the “Red Team” (attack) and the “Blue Team” (defense). The teams will develop their skills by participating in simulations during the training period. Those who successfully complete the program will be presented with an official certificate from the Technion Institute of Technology.
Candidates who wish to participate in the training can register by visiting the link: https://bit.ly/4scOlOB
The deadline for registration is May 10, 2026.
It should be noted that to date, 480 people have graduated from the training programs implemented by the Azerbaijan Cybersecurity Center, and currently 60 people are continuing their education in this field. The Center also implements initiatives to increase the employment opportunities of graduates. The employment rate of the Center's graduates is 86%. In addition to training specialized personnel, the Center also carries out activities aimed at implementing education in higher education institutions, cyber education, advanced training for cybersecurity specialists, research and investigation on cybersecurity, and providing support for the development of local cybersecurity products.