Anthropic Sİ ekosisteminə 50 milyard dollar sərmayə yatıracaq
Anthropic ABŞ-dəki Sİ infrastrukturu üçün 50 milyard dollar sərmayə qoymağı planlaşdırır və bu çərçivədə Texas və Nyu Yorkda məlumat mərkəzləri tikəcək.
Məlumat mərkəzləri Fluidstack ilə birgə inşa olunacaq. Fluidstack Sİ bulud platformasıdır və Meta, Midjourney və Mistral kimi müştərilərə geniş miqyaslı qrafik emal vahidi (GPU) klasterləri təqdim edir.
Şirkət bildirdi ki, bu mərkəzlər Anthropic üçün xüsusi tikiləcək və iş yükünü maksimum effektivliklə idarə etmək, eləcə də tədqiqat və inkişafı davam etdirmək üçün nəzərdə tutulub.
İlk mərkəzlər 2026-cı ildə fəaliyyətə başlayacaq, daha sonra isə yeni mərkəzlərin açılması gözlənilir. Layihə nəticəsində 2,400-dən çox tikinti işçisi və 800 daimi iş yeri yaradılacağı gözlənilir.
Sərmayə planı ABŞ-ın Süni İntellekt sahəsində liderliyini qorumaq və daxili texnologiya infrastrukturunu gücləndirmək məqsədini hədəfləyən Trump administrasiyasının Sİ Fəaliyyət Planına dastək olacaq.
Anthropic CEO-su Dario Amodei bildirib:
“Biz elmi kəşfləri sürətləndirə biləcək və mürəkkəb problemləri əvvəllər mümkün olmayan yollarla həll etməyə kömək edəcək Sİ-yə yaxınlaşırıq. Bu potensialı reallaşdırmaq üçün infrastruktur lazımdır ki, inkişafı davam etdirə bilək.”

Anthropic to invest $50 billion in AI ecosystem
Anthropic plans to invest $50 billion in AI infrastructure in the United States, including building data centers in Texas and New York.
The data centers will be built in partnership with Fluidstack, an AI cloud platform that provides large-scale graphics processing unit (GPU) clusters to clients such as Meta, Midjourney, and Mistral.
The company said the centers will be built specifically for Anthropic and are designed to handle workloads with maximum efficiency, as well as to continue research and development.
The first centers are expected to open in 2026, with more to follow. The project is expected to create more than 2,400 construction workers and 800 permanent jobs.
The investment plan will support the Trump administration’s AI Action Plan, which aims to maintain the US’s leadership in artificial intelligence and strengthen its domestic technology infrastructure.
“We are moving closer to AI that can accelerate scientific discovery and help solve complex problems in ways that were previously impossible,” said Dario Amodei, CEO of Anthropic. “To realize this potential, we need the infrastructure to continue to grow.”
He added, “These centers will help us build more powerful AI systems while creating jobs in the United States.”