Çinin süni intellekt startapı DeepSeek ilk investisiya raundu üçün danışıqlara başlayıb. Məlumata görə, startapın bazar dəyəri 45 milyard dollar olaraq qiymətləndirilir. Halbuki bir neçə həftə əvvəl DeepSeek-in dəyərinin təxminən 20 milyard dollar olduğu bildirilirdi. Startapın süni intellekt modellərinin aşağı təlim xərcləri ilə diqqət çəkməsi bu artımda əsas rol oynayıb.
DeepSeek-in qurucusu Liang Wenfeng startap səhmlərinin təxminən 90 faizinə nəzarət edir. Bildirilir ki, rəqib texnologiya şirkətlərinin tədqiqatçıları cəlb etməyə çalışması və əməkdaşlara səhm payı verilməsi planı yeni maliyyə axtarışını sürətləndirib.
İnvestisiya raunduna China Integrated Circuit Industry Investment Fund-un rəhbərlik edə biləcəyi, həmçinin Tencent və Alibaba-nın da danışıqlarda iştirak etdiyi qeyd olunur. Bu addım Çinin ABŞ çiplərinə məhdud çıxış şəraitində yerli süni intellekt ekosistemini gücləndirmək strategiyasının bir hissəsi hesab edilir.

Chinese AI startup DeepSeek has begun talks for its first round of investment. The startup’s market value is reportedly estimated at $45 billion. However, a few weeks ago, DeepSeek was valued at around $20 billion. The startup’s low training costs for its AI models have played a key role in this growth.
DeepSeek founder Liang Wenfeng controls about 90 percent of the startup’s shares. It is reported that rival technology companies’ efforts to attract researchers and a plan to give employees equity shares have accelerated the search for new financing.
The investment round is likely to be led by the China Integrated Circuit Industry Investment Fund, and Tencent and Alibaba are also said to be involved in the talks. The move is seen as part of China’s strategy to strengthen its domestic AI ecosystem amid limited access to US chips.