Apple şirkəti istifadəçinin əlindən zorla alınan iPhone-un avtomatik bloklanmasını təmin edəcək yeni təhlükəsizlik funksiyası hazırlayır. Bu barədə 9to5Mac nəşri məlumat yayıb.
Hazırda iPhone-larda “Stolen Device Protection” kimi oğurluqdan qoruma funksiyaları mövcuddur. Lakin nəşrin qeyd etdiyi kimi, cihaz oğru tərəfindən açıq vəziyyətdə ələ keçirilərsə, mövcud təhlükəsizlik tədbirləri demək olar ki, faydasız olur.
Yeni sistem isə cihazın istifadəçinin əlindən qəfil alınmasını müəyyən etməyə çalışacaq və belə halda iPhone-u avtomatik kilidləyəcək.
Məlumata görə, funksiya akselerometr kimi sensorlardan istifadə edəcək. Sistem oğurluq ehtimalını daha dəqiq qiymətləndirmək üçün qoşulmuş Apple Watch ilə olan məsafəni də analiz edəcək.
Bundan əlavə, iPhone-un tanış Wi-Fi şəbəkəsinə qoşulub-qoşulmadığı və cihazın istifadəçinin ev və ya iş yeri kimi tanış məkanlarda olub-olmadığı da nəzərə alınacaq.
Funksiyanın nə vaxt təqdim ediləcəyi hələ açıqlanmayıb. Android cihazlarında isə buna bənzər təhlükəsizlik funksiyası artıq mövcuddur.

Apple is working on a feature that would automatically lock an iPhone if it is stolen
Apple is developing a new security feature that will automatically lock an iPhone that has been forcibly taken from the user. This was reported by 9to5Mac.
Currently, iPhones have anti-theft features such as “Stolen Device Protection”. However, as the publication notes, if the device is taken by a thief while it is open, the existing security measures are almost useless.
The new system will try to detect when the device is suddenly taken from the user’s hands and will automatically lock the iPhone in such cases.
According to the information, the feature will use sensors such as an accelerometer. The system will also analyze the distance to the connected Apple Watch to more accurately assess the likelihood of theft.
In addition, it will take into account whether the iPhone is connected to a familiar Wi-Fi network and whether the device is in familiar places such as the user’s home or work.
It has not yet been announced when the feature will be introduced. A similar security feature is already available on Android devices.