ABŞ-da Google şirkətinin informasiya təhlükəsizliyi üzrə mühəndisi işləyən İtaliya vətəndaşı Mişele Spanyolo insayder məlumatlardan istifadə edərək Polymarket platformasında mərc oynamaqda ittiham olunub. ABC News-un yaydığı məlumata görə, o, 27 may 2026-cı ildə Nyu-Yorkda həbs edilib.
İstintaqın məlumatına əsasən, Spanyolo Google-a məxsus məxfi məlumatlardan istifadə edərək bir neçə uğurlu mərc yerləşdirib. Onun ən diqqətçəkən proqnozu isə 2025-ci ildə Google axtarış sistemində ən populyar şəxs olacaq şəxslə bağlı olub. O, müğənni D4vd-in ilin ən çox axtarılan şəxsi olacağını “təxmin edib”. Halbuki həmin anda Polymarket platformasında bu nəticənin baş vermə ehtimalı demək olar ki, sıfır hesab olunurdu.
Məlumata görə, Google əməkdaşının ümumi qazancı təxminən 1,2 milyon dollar təşkil edib.
İstintaq orqanları bildirir ki, Spanyolo gəlirlərinin mənbəyini gizlətmək üçün xüsusi addımlar atıb. Lakin italiyalı mühəndis ittihamları qəbul etmir. O, 2,25 milyon dollar girov qarşılığında müvəqqəti azadlığa buraxılıb.
Google şirkəti hüquq-mühafizə orqanları ilə əməkdaşlıq etdiyini və araşdırma müddətində əməkdaşını işdən uzaqlaşdırdığını açıqlayıb.
Qeyd edək ki, 2026-cı ilin aprel ayında Nyu-Yorkda ABŞ hərbçisi də Polymarket-də Venesueladakı əməliyyatla bağlı insayder məlumatlardan istifadə edərək ticarət apardığı üçün saxlanılmışdı.
Bundan əvvəl isə Fransanın meteoroloji xidməti Paris hava limanındakı temperatur sensorlarının bilərəkdən dəyişdirildiyindən şübhələndiyini açıqlamışdı. İddialara görə, bəzi istifadəçilər temperatur göstəricilərindəki kəskin dəyişikliklərdən istifadə edərək Polymarket platformasında 20 min dollara qədər qazanc əldə etmişdilər.

Michele Spagnolo, an Italian citizen who worked as an information security engineer for Google in the United States, was accused of using insider information to place bets on the Polymarket platform. According to ABC News, he was arrested in New York on May 27, 2026.
According to the investigation, Spagnolo placed several successful bets using confidential Google information. His most notable prediction was about who would be the most popular person in the Google search engine in 2025. He “predicted” that singer D4vd would be the most searched person of the year. However, at that time, the probability of this outcome on the Polymarket platform was considered almost zero.
According to the information, the total earnings of the Google employee amounted to about $ 1.2 million.
Investigators say that Spagnolo took special steps to hide the source of his income. However, the Italian engineer denies the charges. He was released on $2.25 million bail.
Google said it was cooperating with law enforcement and had suspended the employee while the investigation continued.
In April 2026, a US soldier was arrested in New York for trading on Polymarket using insider information about a Venezuelan operation.
Earlier, the French meteorological service said it suspected that temperature sensors at Paris airport had been deliberately tampered with. Some users allegedly made up to $20,000 on the Polymarket platform by exploiting sharp changes in temperature readings.