Argentina Prezidenti kriptodələduzluqda ittiham olunur
Argentina Prezidenti Xavyer Milei $LIBRA adlı kriptovalyutanın dəyərinin kəskin düşməsindən sonra dələduzluq ittihamları ilə üzləşib. Ölkənin əsas müxalifət partiyası Mileiyə qarşı məhkəmə işi açmaq niyyətində olduqlarını və rəsmi araşdırma başlatdıqlarını bildirib.
Prezident Milei X sosial media platformasında $LIBRA kriptovalyutasının təqdimatını etmiş və onun kiçik və orta bizneslərə (KOB) dəstək olmaq məqsədilə istifadəyə veriləcəyini açıqlamışdı. Lakin paylaşımında kriptovalyutanın alınması üçün link yerləşdirildikdən sonra, $LIBRA-nın dəyəri sürətlə artaraq 4,5 milyard dollar bazar dəyərinə çatıb.
Buna baxmayaraq, Milei bir neçə saat sonra paylaşımını silib və bundan dərhal sonra $LIBRA-nın dəyəri kəskin enərək 95% itki verib. Milyardlarla dolların buxarlanması nəticəsində prezidentə qarşı "rug pull" (süni qiymət şişirdərək investorlardan pul toplayıb qaçmaq) ittihamları irəli sürülüb.
Milei isə müxalifətin ittihamlarına cavab olaraq bunların yalnız spekulyasiya olduğunu və hökumətə bağlı tənzimləyici qurumların məsələni araşdıracağını bildirib.

18 February 2025 15:05
Argentinian President Javier Milei is facing fraud allegations after the sharp collapse of the $LIBRA cryptocurrency. The country’s main opposition party has announced its intention to file a lawsuit against Milei and has launched an official investigation.
President Milei had introduced the $LIBRA cryptocurrency on the X social media platform, stating that it was designed to support small and medium-sized businesses (SMEs). However, after sharing a purchase link, the value of $LIBRA surged rapidly, reaching a market capitalization of $4.5 billion.
Nevertheless, Milei deleted his post just a few hours later, leading to a dramatic crash in $LIBRA’s value, wiping out 95% of its worth. As billions of dollars vanished from the market, accusations of a "rug pull"—a scheme where prices are artificially inflated to attract investors before abruptly crashing—were directed at the president.
In response to the opposition’s claims, Milei dismissed the allegations as mere speculation and stated that government regulatory agencies would investigate the matter.